Nisêbîn özgürlük Newrozu’na hazırlanıyor

Nisêbîn özgürlük Newrozu’na hazırlanıyor
  • 18 Mart 2023 23:09
Mêrdîn’in Nisêbîn ilçesinde 21 Mart’ta gerçekleştirilecek Newroz’un hazırlıkları devam ederken, Qoser’de yarın Newroz ateşi yakılacak. 
Bu yıl “Her der Newroz, her dem Azadî” şiarıyla Mereş merkezli depremlerde yaşamını yitirenlere adanan Newroz’un gerçekleştirileceği önemli merkezlerden biri de Mêrdîn’in Nisêbîn (Nusaybin) ilçesi. Tertip komitesinin Kaymakamlık ile yaptığı görüşmeler sonucunda, 21 Mart Salı günü yakılacak Newroz ateşi için 8 Mart Mahallesi’ndeki Cegerwxîn Parkı’nın karşısındaki Newroz Alanı belirlendi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mêrdîn Milletvekilli Pero Dündür ve Êlih Milletvekilli Mehmet Rüştü Tiryaki’nin konuşmacı olarak katılacağı Newroz’da, sanatçı Mervan Tan da sahne alacak. Newroz Tertip Komitesi adına HDP İlçe Eşbaşkanı Mehmet Şirin Barış, yaptığı açıklamada Nisêbîn halkını Newroz alanına çağırdı.
HDP İlçe Eşbaşkanı Şindar Akıncı da, şunları belirtti: “21 Mart’ta Ronahi, Rahşan ve Zekiyelerden devraldığımız meşaleleri Nisêbîn’de yakacağız. Halkımızı özgürlük mücadelesine çağırıyoruz.”
Mahallelerde sokak sokak bildiri dağıtılarak, halk Newroz alanına çağrıldı.
QOSER’DE BİLDİRİ DAĞITILDI
Öte yandan Qoser (Kızıltepe) ilçesinde de Otogar Meydanı’nda yarın düzenlenecek olan Newroz için bildiriler dağıtıldı. Sloganlar eşliğinde kent merkezinde dağıtılan bildirilerle halkın Newroz’u kutlandı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ