Nagihan Akarsel’in katledilmesi Mardin’de protesto edildi

Nagihan Akarsel’in katledilmesi Mardin’de protesto edildi
  • 4 Ekim 2022 16:35

Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi Nagihan Akarsel’in katledilmesini protesto eden TJA’lı kadınlar, saldırının Kürt kadın mücadelesini hedef aldığını belirterek, “Kadının bilgeliği için Jineolojiyi bütün dünya kadınlarının bilimsel özsavunması olarak büyüteceğiz” dedi.

Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi Nagihan Akarsel’in Irak Federe Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinde uğradığı silahlı saldırı sonucu katledilmesi Mardin’de protesto edildi. Özgür Kadın Hareketi (TJA/Tevgera Jinen Azad) tarafından HDP Mardin İl binası önünde gerçekleştirilen açıklamaya çok sayıda kadın katıldı. Açıklamada “Em kujeran nas dikim. Bi tekoşîna jinan em ê hesap dipirsin” pankartı açılan eylemde Akarsel’in fotoğrafları açıldı. Kadınlar “Jin Jîyan Azadî” sloganları atarken, açıklamayı HDP Nusaybin İlçe Eşbaşkanı Şindar Akıncı yaptı.

‘KÜRT KADIN MÜCADELESİ HEDEFLENMİŞTİR’

“Kurnaz, Ahlaksız Enkilere İnat, Nagihan Şahsında Yaşasın İştarın Tarihsel Mücadelesini Yürütenler. Kahrolsun Savaş Tetikçiliği Yapanlar” diyerek sözlerine başlayan Akıncı, Akarsel’in katledilmesi nedeniyle öfkeli olduklarını söyledi. Akarsel’in yıllarca Kuzey Kürdistan’da özgür basın geleneği içinde emekler verdiği ve Kürt kadın özgürlük mücadelesine öncülük yaptığını dile getiren Akıncı, “Kürt halkına ve kadın özgürlük mücadelesine bütün ömrünü fedakârca adamıştır. Arkadaşımız faşist baskılar sonucu özgürlük mücadelesini Güney Kürdistan’da devam ettirmiştir. Kürt Kadın mücadelesinde öncü kadınlarından olan arkadaşımıza kurnazca, alçakça kurşun sıkılması başta Kürt kadınları olmak üzere bütün Kürt halkına ve özgürlük mücadelesi yürüten dünya halklarına karşı gerçekleştirilmiş bir saldırıdır” ifadelerini kullandı.

Saldırının Kürtleri bitirmeyi hedefleyen faşist, ahlaksız zihniyetin bir sonucu olduğunu kaydeden Akıncı, “Bu savaşı yürütenler, ev sahipliği yapanlar, Kürdistan topraklarında Türkiye’nin bütün kirli politikalarına göz yumanlar deyim yerindeyse Kürtleri alenen sokaklarda alçakça arkalarından kurşun sıkarak katletmişlerdir. Bu katliamlara ve cinayetlere göz yuman bütün zihniyetler bu suikastların sorumlularıdır. Böylesi ahlaksız yöntemlerle bizi sindireceğini sananlar dönüp tarihe baksınlar” dedi. Kürt kadınlarına yönelik Kürdistan’ın her yerinde kirli savaş yürütüldüğünü dile getiren Akıncı, “Yakın zamanda Rojhilat’ta Kürt kadın Jina Amini ahlak polisi tarafından katledilmişken ve bütün dünya Jin Jîyan Azadî sloganları ile sokakları doldururken, Nagihan arkadaşımızın vurulması tesadüfi değil bilinçli olarak yapılmış bir cinayettir ve hedef Kürt kadın özgürlük mücadelemizdir” dedi.

ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNİ BÜYÜTME ÇAĞRISI

“Kürt kadın mücadelesini yürütmüş Sakineler, Fatmalar, Pakizeler, Sevéler, Hevrinler  ve  Nagihan  gibi mücadeleye ömrünü adayan kadınları suikastlarla bitiremeyeceksiniz” diyen Akıncı şöyle devam etti: “Bizler Kadın özgürlük mücadelesinden bir saniye dahi uzak düşmeyeceğiz ve Nagihan’ın kalemini yerde bırakmayacağız. Kadının bilgeliği için Jineolojiyi bütün dünya kadınlarının bilimsel özsavunması olarak büyüteceğiz.  TJA olarak Kürt kadınlarına yönelik gelişen saldırılar karşısında tüm kadın hareketlerini dayanışmaya ve özgürlük mücadelesini büyütmeye çağırıyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ