Mardin Roj

Muz artık Kızıltepe’de yetişecek

Muz artık Kızıltepe’de yetişecek
  • 18 Kasım 2019

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 3 sene önce ekilen Muz bu sene meyve verdi.

İlçeye bağlı Akyazı mahallesinde kendi evinin bahçesinde deneme amaçlı muz eken İbrahim Halil Kuzu, 3 sene sonra büyük boya ulaşan muz ağacı meyve verdi. Tropikal bölge meyvesi olan ve Türkiye’de Akdeniz bölgesinde Mersin Anamur da yetişen Muz Mardin’in Kızıltepe ilçesinde de yetişecek.

MardinHaberGazetesi‘nin haberine göre; kendi bahçesinde muz bitkisinin yanı sıra Greyfurt, limon, portakal, mandalina gibi meyveleri de yetiştiren ve meyve alan hem çiftçilikle uğraşan hem de Türkiye Ziraatçılar Derneği Mardin Şube Başkanlığı görevi de yürüten İbrahim Halil Kuzu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Normalde ılıman ve ekvatoral bitki olan ekvator ikliminde yetişen Muz bitkisi Türkiye’de sadece Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Burada da birkaç kez denedik ama olmadı son olarak 3 sene önce yine ektik bol güneşin olduğu bir noktada rüzgarın hakim olmadığı bir noktada ektik. Bu sene meyve aldık. Böyle bir meyvenin burada yetişmesi ve buna tanık olduğumuz için sevinçliyiz mutluyuz. Aynı zamanda narenciye ektik. Greyfurt, limon, portakal, mandalina ektik onlar da tuttu. Daha da çoğaltmayı artırmayı düşünüyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor. Akdeniz bitkisi olan bu meyvelerin olması için rüzgarın hakim olmadığı don olayının etkisinin az olduğu ve bol güneşin olduğu noktayı seçtik. Bu bölgede muz portakal gibi meyvelerin yetişmesi çok güzel.”

Mardin Yöresel Tatlar ve Dobelan Derneği Başkanı Hikmet Ölçer ise Kızıltepe de muz yetişmesi hemen hemen hiç olmadığını sadece bu gün bu noktada nokta da gördüğünü söyledi.
Ölçer, ”Bir arkadaşımızın bahçesinde gördüm yetiştirdikleri için takdir ettim onları çok güzel. Bu deneme amaçlı yapıldı ama tuttu. Demek ki bu bölgede de bu tür meyveler yetişir” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ