Mardin Roj

Musa Çitil şikayet etti, Eren Keskin ve 2 gazeteciye soruşturma açıldı

Musa Çitil şikayet etti, Eren Keskin ve 2 gazeteciye soruşturma açıldı
  • 21 Haziran 2021

Jandarma Genel Komutanlığı Komutan Yardımcısı Musa Çitil’in şikayeti üzerine gazeteciler Ahmet Kanbal, Yağmur Kaya ve Eren Keskin hakkında soruşturma açıldı.

 

Jandarma Genel Komutanlığı Komutan Yardımcısı Musa Çitil’in şikayeti üzerine gazeteciler Ahmet Kanbal, Yağmur Kaya ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin hakkında “Terörle Mücadelede Görev Almış Kişileri Hedef Gösterme” iddiası ile soruşturma başlatıldı. Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na talimat yazılarak, gazeteci Kanbal’ın ifadesinin alınması istendi. Mardin İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube tarafından aranan Kanbal, avukatı ile birlikte emniyete giderek ifadesini verdi.

 

Kanbal paylaşımın suç unsuru içermediğini, Musa Çitil’in daha önce tecavüz suçlaması ile yargılanan bir şahıs olduğunu, Çitil’in de zamanında Uzman Çavuş Musa Orhan gibi korunduğunu, yaşananların benzerlik taşıması nedeniyle karşılaştırma yapıldığını söyledi. İfadenin ardından Kanbal, emniyetten ayrıldı.

 

GEREKÇE: MUSA ORHAN İLE KARŞILAŞTIRMA

 

Soruşturmanın Batman’ın Gercüş ilçesinde Uzman Çavuş Musa Orhan’ın İpek Er’e tecavüz ederek, ölümüne neden olmasına dair İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptığı açıklamada HDP’lileri hedef alması üzerine Eren Keskin’in yaptığı bir açıklama nedeniyle başlatıldığı öğrendi. Eren Keskin hakkında “Yıllar önce Musa Orhan’dan önce bir Musa Çitil vardı. 90’lı yıllarda Mardin’de komutandı. Ş.E ye cinsel saldırıdan, tutuksuz yargılandı, beraat etti. Yıllar sonra Diyarbakır ‘Sur’ da komutandı” paylaşımı suçlama konusu yapıldı.

 

Kanbal hakkında ise, Soylu’nun HDP’lileri hedef aldığı açıklamasının yer aldığı Mezopotamya Ajansı’nın (MA) haberi ile Eren Keskin’in paylaşımını alıntılayarak, “Bu tavrı, korumacılığı anlamak için Eren Keskin’in işaret ettiği yere bakılmalı” paylaşımı nedeniyle soruşturma açıldığı öğrenildi.

 

Hakkında aynı soruşturma kapsamında suç duyurusu yapılan Yağmur Kaya’nın ise, Eren Keskin ile yaptığı röportajın suçlamaya konu yapıldığı öğrenildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ