Mardin Roj

Musa Çelik cinayetinde keşif yapıldı

Musa Çelik cinayetinde keşif yapıldı
  • 24 Mayıs 2022 22:13
Midyat’ta Musa Çelik’in korucubaşı Şükrü Akçay ve kardeşleri tarafından öldürülmesine ilişkin dava kapsamında olay yerinde keşif yapıldı.
Mardin’in Midyat ilçesi Mesken (Çamyurt) köyünde 21 Kasım 2021’de korucubaşı Şükrü (Şirin) Akçay ile kardeşleri Veysi ve Mahsum Akçay’ın uzun namlulu silahlarla saldırısı sonucu 28 yaşındaki Musa (Mazlum) Çelik yaşamını yitirdi. Akçay ve kardeşlerinin tutuklandığı soruşturma kapsamında cinayetin “haksız tahrik altında” işlediği iddiasıyla, “kasten öldürme” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması, geçen ay görüldü. Akçay’ın ölümüyle ilgili açılan dava kapsamında, mahkeme heyeti olay yerinde keşif yaptı. Keşfe, Çelik ailesi, İnsan Hakları Derneği (İHD) avukatları ve mahkeme heyeti katıldı. Sanıklar “güvenlik” gerekçesiyle keşfe getirilmedi.
Çizilen krokiler kapsamında olay yerinde inceleme yapılırken, keşfin ardından heyet bölgeden ayrıldı.
İHD avukatları, cinayetin bizzat Şükrü Akçay ve kardeşleri tarafından işlendiğinin belgeleriyle ortaya konulduğunu kaydetti. Avukatlar, Şükrü Akçay’ın beyanlarında olayda ateş etmediği iddiasının da kan örnekleri ve silahlardan alınan parmak izleriyle kanıtlandığını belirterek, şunları söyledi: “Olay günü deliller karartmak amacıyla boş mermi kovanları toplanmış. Toplanan mermi kovanları kayaların arasına saklanmış. Ancak olay yerinde yapılan ikinci inceleme ile boş kovanlar bulundu ve böylece cinayetin üstünün örtülme çabası olduğu da anlaşıldı. İHD olarak bizler; kamu gücünü arkasına alarak, yaşam hakkını savunmak için mücadele etmeye devam edeceğiz.” (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ