Mardin Roj

Musa Anter Gazetecilik Ödülleri’nde başvuru için son hafta

Musa Anter Gazetecilik Ödülleri’nde başvuru için son hafta
  • 04 Eylül 2021

Musa Anter Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’ne başvuruların sürdüğünü belirten Yeni Yaşam Gazetesi Editörü İnan Kızılkaya, amaçlarının özgür basın değerlerini geleceğe taşımak olduğunu söyledi.

Bu yıl 28’ncisi düzenlenecek olan Musa Anter Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri için başvurular devam ediyor. “Türkçe Haber”, “Kürtçe Haber”, “Fotoğraf (haber fotoğrafı)”, “Karikatür” ve “Kadın Haberciliği” alanlarında 5 dalda düzenlenecek yarışmanın başvuruları 10 Eylül’de son bulacak. Ödüle layık görülen haberler ise 18 Eylül’de açıklanacak.
Musa Anter ve görevi başında şehit düşen özgür basın çalışanları anısına her yıl düzenlenen, “Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri” yarışmasını bu yıl da Yeni Yaşam Gazetesi tarafından düzenleniyor. Her katılımcı bir dalda ve bir eser ile yarışmaya katılabiliyor. Değerlendirme, yarışmaya doğrudan gönderilen çalışmaların yanı sıra ön eleme kurullarının seçici kurullara önerileri de dikkate alınarak yapılıyor. Başvurucuların haberlerini PTT veya kargo ile göndermesi ya da elden bizzat teslim etmesi gerekiyor.
Yeni Yaşam Gazetesi Editörü İnan Kızılkaya, ödüllere başvurunun özgür basın değerlerini geleceğe taşımak açısından önemli olduğunu belirtti.
HALKLARIN GAZETECİLERİ
Kahire’de 1988 yılında Celadet Ali Bedirxan tarafından çıkarılan Kürdistan Gazetesi’nin Kürt gazeteciliğinin başlangıç tarihi olduğunu hatırlatan Kızılkaya, “Kürt gazeteciliği o günden bugüne yasaklı, sürgün ve aynı zamanda baskılara uğrayan bir geleneğe sahip. Kendi ulusal toplumsal sorunlarının yanı sıra Anadolu, Mezopotamya halklarının sorunlarıyla da ilgilenen bu gelenek halklara, bir resmi devlet söylemlerinin dışında bir bakış açısı kazandırmak için çabaladı. Bu da bilindiği gibi büyük bedeller ile oldu” dedi. Bu geleneğin sürdürücülerinden Musa Anter’in de bütün ömrünü ezilen Kürt halkı ve Türkiye halklarının mücadelesini yürütmeye ve seslerini duyurmaya adadığını ifade eden Kızılkaya, aynı zamanda yaşanan bütün sorunlara hakikatin gözünden bakmaya çalıştığına işaret etti.
ÖZGÜR BASIN TABULARI YIKTI
Türkiye’nin hep tekçi, halkları ve inançları inkar eden, özgürlükleri yok sayan bir zihniyete sahip olduğunu kaydeden Kızılkaya, özgür basın geleneğinin de bu zihniyeti sorgulayarak topluma yeni bir bakış açısı kazandıran bir karaktere sahip olduğunu belirtti.
Kızılkaya, ödüllerin verilmesinin nedenini gazeteciliğin toplumsal gerçeklik ile buluşmasını devam ettirmeyi sağlamak olduğunu söyleyerek, “Aynı zamanda mevcut sorunların demokratik yönde çözülebilmesi için barış eksenli bakış açısını hakim kılmayı hedefliyor. Gazetecilik doğası gereği gizlenen gerçeklikleri açığa çıkaran, bu yönlü soruları gündeme alan bir meslektir. Yani toplumların bir öz savunmasıdır. Toplumdan gizlenen gerçeklikler, iktidarın işlediği suçlar, insan hakları ihlalleri, doğan talanı, cinsiyet kırımı, halkaların inkarı, farklı inanç ve değerlerin yok sayılması gibi politikaları sorgulayarak, toplum adına yaşananlara ışık tutma ilkesini benimser.
Bu uğurda mücadele eden, bedel ödeyen,  mesleğini sevenlerin anısına verilen bir ödüldür aynı zamanda” diye konuştu.
DEĞERLER GELECEĞE TAŞINSIN
Gazeteciliğin Türkiye’de doğrudan devletin bir aparatı haline geldiğine dikkat çeken Kızılkaya, gelinen aşamada halen gazetecilik faaliyetlerini yürütmenin çok zor olduğunu kaydetti. Kızılkaya, özgür basın emekçilerinin hakikatin izinden gitmeye devam edeceğine vurgu yaparak, “Tüm bu değerler büyük bedeller ödenerek yaratıldı. Bu çizgi, 8-9 yaşlarındaki gazete dağıtımcılarının Diyarbakır sokaklarında katledildiği, yöneticilerin yıllarca cezaevinde yattığı ve sürgün edilmek zorunda kaldığı, birçok çalışanının fiziki olarak darp edildiği, devletin Kont-gerilla faaliyetleri sonucunda yaşamını yitiren birçok basın şehidinin olduğu bir geleneğe dayanıyor. Bu gelenek de evrensel basın ilkeleriyle bu coğrafyanın değerlerini buluşturan bir yayıncılık çizgisinde olmuştur. Bu geleneğini devam ettirecektir. Basın geleneğinde Rohat Aktaş, Nujiyan Erhan, Vedat Demirci, Gurbetelli Ersöz gibi çok değerli insanlar yaşamları ile bu değerlere öncülük ettiler” diye belirtti.
Kızılkaya, özgür basın değerlerine sahip çıkmak ve bu değerleri geleceğe taşımak için Musa Anter Ödülleri’nin önemli olduğunu belirterek, gazetecilere başvuruda bulunma çağrısında bulundu. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ