Mülteciye göç idaresinde ajanlık dayatması

Mülteciye göç idaresinde ajanlık dayatması
  • 28 Ocak 2021 10:43

Mardin’de yaşayan Suriyeli mülteci A.R., belgelerindeki eksiklik nedeniyle çağrıldığı Mardin İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nde kendisini “istihbarat” olarak tanıtan iki kişi tarafından ajanlık dayatmasına maruz kaldı.

Suriye’nin Şam kentinden 2013 yılında ailesiyle birlikte Mardin’e göç eden A.R., sosyal medya hesabından eski tarihli paylaşımları gerekçesiyle Aralık 2020’de “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla gözaltına alınmasının ardından ajanlık dayatmasıyla karşı karşıya kaldı.

Aralık 2020’de ev baskınıyla gözaltına alınan A.R., 2 günlük gözaltı süresinin ardından serbest bırakıldı. A.R.’nin serbest bırakılmasının ardından HDP ile ilişkilenmesi ve bilgi aktarımı yapması yönünde baskıya maruz kaldı.

GÖÇ İDARESİ’NDE DAYATMA

Bu ay içinde 05051061*** numaralı telefondan Mardin İl Göç İdaresi’nden aranan A.R., kimi evraklarda eksiklik olduğu gerekçesiyle İl Göç İdaresi’ne gelmesi istendi. Bunun üzerine Mardin İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne giden A.R., burada İl Göç İdaresi Müdürü olarak bildiği kişiyle görüştü.

Göç İdaresi yetkilileri dışında kendilerini “istihbarat” olarak tanıtan iki kişiyle daha görüşmek zorunda bırakılan A.R., söz konusu kişilerce ajanlık dayatıldı. Bunun üzerine konuyu avukatına bildirdi. Avukatı, söz konusu numarayı aramasıyla, kendisini arayan kişinin Mardin İl Göç İdaresi Müdürü Safa Kenar olduğunu öğrendi.

Avukatın müvekkilinin rahatsız edilmemesi yönündeki uyarısı üzerine Kenar, “eksik evrak” nedeniyle A.R.’yi aradıklarını savundu. A.R., daha sonra İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvurarak, avukatı aracılığıyla suç duyurusunda bulundu.

HDP İLE İLİŞKİLENMESİ İSTENDİ

Yaşadıklarını ve maruz kaldığı durumu Mezopotamya Ajansı’na anlatan A.R., “Eksik evrak var” denilerek Mardin İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nden aranması üzerine gittiği İl Göç İdaresi Müdürü’nün odasında kendilerini “İstihbarat” olarak tanıtan iki kişinin daha olduğunu ve bu kişilerin kendilerine ajanlık dayatmasında bulunduğunu söyledi.

Söz konusu kişilerin bu görüşmeden ailesine dahi söylememesi yönünde tehditlerde bulunduğunu aktaran A.R., kendisinden HDP ile ilişkilenmesini, HDP içinden bilgi aktarmasının istendiğini dile getirdi. Söz konusu kişilerin “Yerini değiştirmene gerek yok. Olduğun yerde kalacaksın. Sadece partiye gidip bize bilgi vereceksin. Bize yardımcı ol” dediklerini aktaran A.R., bunun karşılığında kendisinin Türkiye’de olduğu süre içinde sorun yaşamaması için kimi vaatlerde bulunulduğunu ifade etti.

Teklifi kabul etmediğini belirten A.R., bu kişilerin kendisine “Husam” isminde birinin kararını sormak için tekrar arayacağını ve bir süre sonra “Husam” isimli kişinin de kendisini aradığını söyledi.

SINIR DIŞI EDİLME TEHDİDİ

Teklifi ısrarlara rağmen kabul etmediğini, bunun üzerine İl Göç İdaresi’nde gördüğü ve kendilerini “istihbarat” olarak tanıtan kişilerin siyah bir arazi aracıyla iş yerine geldiklerini belirten A.R., teklifi reddetmesine rağmen ısrarların sürdüğünü dile getirdi. Bunun üzerine ailesiyle birlikte sınır dışı edilmekle tehdit edildiğini ifade eden A.R., teklifi tekrar reddederek, avukatıyla görüştü.

Avukatıyla görüşmeye gittiği 14 Ocak’ta aynı numaradan defalarca arandığını belirten A.R., avukatının kendisini İl Göç İdaresi Müdürü olarak tanıdığı kişiyle yaptığı görüşme sonrası telefonların kesildiğini ancak hala endişeli olduğunu ifade etti.

İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvuruda bulunan A.R. avukatıyla birlikte konuya dair suç duyurusunda bulundu. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ