Mülkiye Kazan’ın faili HTS kayıtlarına takıldı

Mülkiye Kazan’ın faili HTS kayıtlarına takıldı
  • 22 Ekim 2022 14:29

Kaybolduktan bir ay sonra cenazesi topağa gömülü halde bulunan Mülkiye Kazan’ın katledilmesine ilişkin hazırlanan iddianamede yer verilen HTS kayıtları, failin iddialarını yalanladı.

 

Urfa’nın Viranşehir ilçesinde 16 Kasım 2021 tarihinde kaybolduktan sonra haber alınamayan Mülkiye Kazan’ın (24) cenazesi, 17 Aralık’ta Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı kırsal Mistefamilk Mahallesi’nde çoban köpeklerinin toprağı eşelemesi sonucunda topağa gömülü halde bulundu. Olaya ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında öldürülerek, gömüldüğü belirlenen Kazan’ın failinin Mustafa Asan (24) isimli şahıs olduğu belirlendi. “Kasten öldürme” suçundan tutuklanan Asan hakkındaki soruşturmayı tamamlayan Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame Mardin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

 

“Kasten öldürme” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından hazırlanan iddianamede yer alan otopsi raporuna göre, Kazan’ın vücudunda 3’ü öldürücü 6 adet kesici alet izine rastlandı. İddianamede, ilk beyanlarında olayla alakası olmadığını ve Kazan’ı olay günü hiç görmediğini iddia eden Asan’ın sonradan cinayeti itiraf eden ifadelerine de yer verildi.

 

Ancak Asan, sonradan yine Kazan’ı öldürdüğünü reddederek, sadece Kazan’ın evden kaçmasına yardımcı olduğunu öne sürdü.

 

HTS KAYITLARI FAİLİ YALANLADI

 

İddianamenin değerlendirme bölümünde, “HTS raporlarında olay tarihinde ölen ile şüphelinin baz istasyonlarının paralel yönde hareket ettiği ve cenazenin bulunduğu yerde de ikisinin aynı zamanda sinyal verdiği, şüphelinin ‘Mülkiye’yi bıraktım’ dediği noktadan daha da ilerisinde ve cesedin bulunduğu yerde sinyal bilgilerinin mevcut olduğu, bu hususta da ifadesi ile sinyal bilgilerinin çelişkili olduğu” belirtildi.

 

CENAZEYİ SONDAJ KUYUSUNA ATMAK İSTEDİ

 

Yine Asan’ın cenazeden kurtulmak için sondaj kuyusuna atmak istediği ancak sondaj kuyusunun çapının küçük olmasından dolayı cenazeyi sığdıramadığı ve bu nedenle gömdüğü kaydedilen iddianamede, sanığın kendi telefonuna “+1” ile başlayan ve görüldüğünde yurt dışı numarası zannedilen bir numarayı tanımlayarak, Kazan’ın ağzından ailesine mesajlar attığı belirtildi. Söz konusu mesajların Kazan’ın kaçtığı imajını vermek amacıyla atıldığı ifade edilen iddianamede, failin olaydan sonra da Kazan’ın ailesinin evine giderek, ailesini yönlendirmeye ve üzerindeki şüpheleri uzaklaştırmaya çalıştığına dikkat çekildi.

 

İLK DURUŞMA 25 EKİM’DE

 

İddianamede, fail Asan’ın Kazan’ı öldürdükten sonra delillerden kurtulmaya çalıştığı ve müştekileri de kendi üzerindeki şüpheden kurtulmak adına farklı yönlendirdiği kanaatine yer verilerek, cezalandırılması istendi. Davanın ilk duruşması 25 Ekim’de Mardin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ