Müfettişler Artuklu’nun yolunu Tutaşı istifa ettikten sonra buldu

Müfettişler Artuklu’nun yolunu Tutaşı istifa ettikten sonra buldu
  • 30 Ağustos 2022 12:01
AKP’li Abdulkadir Tutaşı’nın istifasının ardından 5 yıldır Artuklu Belediyesi’ne uğramayan Sayıştay Müfettişleri, şaibeli ihaleler ile ruhsatları incelemeye aldı. Belediyede müdür atamalarının ise, kayyım ve Vali Mahmut Demirtaş tarafından yapıldığı iddia ediliyor. 
Mardin’de AKP’li Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı’nın 26 Temmuz’da istifa etmesinin ardından 30 Temmuz’da Artuklu Belediye Meclisi’nde yapılan seçimle yerine Mehmet Tatlıdede getirildi. Tatlıdede’nin göreve gelmesinin ardından 5 yıldır Artuklu Belediyesi’ne uğramayan Sayıştay Müfettişleri de, Tutaşı dönemine dair incelemeler yapmak üzere belediyeye geldi. Müfettişler denetimlerini yapmak için belediyede kamp kurarken, Tutaşı dönemine ilişkin ihaleler, imar planları, imar ruhsatları ve daha birçok işlem incelenmeye alındı. Edinilen bilgilere göre; Tutaşı dönemine dair özellikle büyük miktarlarla çeşitli firmalara verilen ihaleler ve inşaat ruhsatları incelemeye alındı. Ayrıca belgelerde eksikler olduğu öğrenildi.
ŞAİBELİ İHALELER İNCELEMEDE
Müfettişler yaptıkları incelemede, özellikle Artuklu Belediyesi tarafından yine AKP’li Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin tarafından kurulan ancak sonra akrabalarına devredilen firmaya verilen 21 milyonluk ihaleyi inceledi. Yine Artuklu Belediye Meclisi tarafından hazırlanan ve kabul edilen 2021 yılı Mali Denetim Raporu’nda dikkat çeken usulsüzlükler incelenirken, düşük teklifler olmasına rağmen yüksek teklif veren firmalara verilen ihaleler de incelemeye alındı.
KAYYIM DÖNEMİNİN KAYIP PARASI İNCELEMEDE
Artuklu Belediyesi’nin DBP yönetiminde olduğu sırada atanan kayyımların dönemine dair de incelemeler yapıldığı öğrenilirken, kayyım yönetimi döneminde kayıp olan ancak istifa eden Tutaşı tarafından daha önce “Açıklama yapamıyoruz” denilen 30 milyon civarındaki kayıp para da incelemeye alındı.
ATAMALAR KAYYIMIN KONTROLÜNE GİRDİ
Bunun yanı sıra belediyedeki müdürlüklere yeni atamalar yapıldığı öğrenildi. Atamaların Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı ve Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’ın gerçekleştirdiği iddia edildi. Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde görevli olan Hidayet O.’nun İmar Müdürlüğüne, Metin D.’nin ise Fen İşleri Müdürlüğü görevine getirildiği belirtildi. (Mezopotamya Ajansı)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ