Mardin Roj

Mor Yakup Kilisesi zamana meydan okuyor

Mor Yakup Kilisesi zamana meydan okuyor
  • 18 Ocak 2022 21:47 | Son Güncellenme: 18 Ocak 2022 21:48

Hikayesi kadar ihtişamı ile de zamana meydan okuyan Mor Yakup Kilisesi, Nusaybin’in gözde turizm merkezi olmayı sürdürüyor.

 

Mardin’in Nusaybin ilçesinde bulunan Mor Yakup Kilisesi,  tarihe meydan okumaya devam ediyor. Son günlerde Nusaybin’in turizm merkezi yapılması anlamında önemli bir yere sahip olan Mor Yakup Kilisesi, Süryani toplumunun hikayelerini de taşlarında barındırıyor. Dünyanın ilk Üniversitesi olma özelliğini de taşıyan Mor Yakup Kilisesi, turizme açılırken korunmaya da ihtiyaç duyacak. Mardin Haber Gazetesi haberinde “Çünkü korunması sağlanmadan turizme açılması durumunda toplumda yaygınlaşan fotoğraf merakı, tarihe meydan okuyan kalıntıları yok etme riski ile karşı karşıya bırakabilir” denildi.

 

Tarihi kalıntıları, duvarları, yazıtları, ihtişamı ile zamana meydan okuyan Mor Yakup Kilisesi, çevre düzenlemesi Nusaybin Belediyesi tarafından yapılmış. Etrafında betonarme yapılar olsa da neredeyse bunlardan hiç etkilenmemiş denilebilir. Yanındaki park ve mezarlık ile Nusaybin’in en güzel camilerinden biri ile hoşgörü kenti sıfatının da Nusaybin’e yakıştığını gösteriyor.

 

Mor Yakup Kilisesi bu özellikleri sınır kenti Nusaybin’i geleceğin cazibe merkezleri arasına aday olarak sunuyor. Şu ana kadar yapılanlar yeterli olmasa da devam eden çalışmalar Mor Yakup için umut veriyor.

 

Mor Yakup Kilisesini görmeye gelenler de bu konuda hemfikir. Şehir dışından gelen Ferit Çakır, sadece Mor Yakup Kilisesini görmek için Nusaybin’e geldiğini söylüyor. Nusaybin’de görülecek çok daha fazla yerin olduğunu hatırlattığımız Çakır, bildiğini ancak en çok merak ettiği yerlerin başını Mor Yakup Kilisesi’nin çektiğini dile getiriyor. Çakır, bir de Bagok Dağı’nda bulunan Mor Yakup Manastırını merak etmiş ancak güvenlik riski olduğu söylendiği için gidip görme imkanı bulamadığını söylüyor. Bir sonraki gelişinde oraya da gideceğini kaydeden Çakır, herkesin Mor Yakup Kilisesini görmesi gerektiğini ifade ediyor.

 

Mor Yakup Kilisesi, Milattan Sonra (MS) 419’da Aziz Yakup (Mor Yakup) adına inşa edilirken, ismini aldığı Aziz Yakup,  MS.  330 yılında Mısır’da doğmuş ve İskenderiye’de küçük bir manastırda rahip olmuştur. Mısır’dan deniz yoluyla bugünkü Mersin’in önemli ilçesi Tarsus’a oradan da Diyarbakır’a gelen Aziz Yakup, daha sonra Mezopotamya’da Süryanilerin Turabdin olarak adlandırdığı bölgede Şiluh (Salıh) köyüne yerleşir. Hayatı hastalara şifa vermek, sakat ve topalları iyileştirmek, bir haftalık bebeği konuşturmak gibi mucizelerle geçen Mor Yakup daha sonraları azizlik mertebesine yükselir.

Daha eski çağlarda, bugün Mor Yakup Manastırının bulunduğu yerde Pers döneminden kalma bir mabet olduğu söylenir. MS. 4’ncü yüzyılın sonlarında Pers komutanının tanrılara kurbanlar sunmak için buraya geldiği, Mor Bar Şabo ve 11 öğrencisini öldürdüğü rivayet edilir.

Mor Yakup buraya yerleşir ve hastalara şifa verir. Mor Yakup MS. 421’de ölür. Öğrencisi Mor Daniel burada tek başına kalır. Zaman içinde manastıra yüzlerce rahip yerleşir. Manastırı büyütmek gerekir. 5’nci yüzyılın sonlarına doğru Mor Daniel de ölür ve 6’ncı yüzyılın başında, 508-510 yıllarında çilekeş Mor Yakup adına büyük bir kilise inşa edilir. Tüm bu inşa işleri Başrahip Teofil başkanlığında yapılır. 7’nci yüzyılın başlarına kadar bu kilise sağlam kalmıştır.

Mezbah kapısının üstündeki kitabede çoğunluğu köy halkından olan ve manastıra bağış yapanların ve yaptıkları bağışların listesi bulunmaktadır. Manastırdaki kitabelerde de 770-1364 yılları arasında bu manastırda ölen rahip, keşiş, patriklerin ve diğer din adamlarının adları bulunmaktadır. Mor Yakup Manastırı 8’nci yüzyılda Metropolitlik merkezi, 1364-1839 yılları arasında da Turabdin bölgesi için Patriklik makamı olmuştur. Birinci Dünya Savaşı’na kadar faal durumda olan manastır 1965 yılına kadar sahipsiz kalır. 1965’te rahip Yakup Tekin Episkopos Mor Iyawennis Efrem Bilgiç tarafından manastıra atanır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ