Mizgin Aydın 30 yılın sonra tahliye edildi

Mizgin Aydın 30 yılın sonra tahliye edildi
  • 10 Ağustos 2022 18:50

Gebze Kapalı Kadın Cezaevi’nden 30 yıl sonra tahliye olan Mizgin Aydın, “Tek bir arkadaşımız dahi cezaevinde olduğu sürece özgürlük özgürlük değildir. Cezaevinde olan tüm arkadaşlarımız tahliye edilmeli” dedi.

Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mizgin Aydın, 30 yıllık tutukluluğunun ardından infazının bitmesiyle tahliye oldu.1992 yılında henüz 19 yaşındayken Diyarbakır’da Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) yargılanan Aydın, “Örgüt üyesi” olduğu iddiası ile 30 yıl hapis cezasına mahkum edilmişti. Öte yandan Aydın 30 yıl ceza alıp tahliyesi gerçekleşen 2’nci kadın tutuklu.

MEME KANSERİ TEDAVİSİ GÖRÜYOR

Sırasıyla Batman, Sivas, Mardin, Elbistan, Bingöl ve son olarak Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde kalan Aydın, bu süre zarfında çok sayıda açlık grevlerine de katıldı. Yüksek tansiyon, böbrek rahatsızlığı, guatr ameliyatı geçiren Aydın, şuanda da meme kanseri tedavisi görüyor.

ALKIŞ VE ÇİÇEKLE KARŞILANDI

Aydın’ı, cezaevi önünde ailesinin yanı sıra Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Dayanışma Derneği (MATUHAY-DER) yöneticileri, Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri ve İstanbul’da tutuklular için Adalet Nöbeti tutan tutuklu yakınları karşıladı. Büyük bir coşku ile karşılanan Aydın’a cezaevi önünde çiçek verildi.

ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ

Sözlerine özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlere anarak başlayan Aydın, “Tek bir arkadaşımız dahi cezaevinde olduğu sürece özgürlük, özgürlük değildir. Cezaevinde olan tüm arkadaşlarımız tahliye edilmeli” dedi.

Kendisini karşılamaya gelen ailesiyle birlikte cezaevinden ayrılan Aydın’ın yarın memleketi Diyarbakır’a gideceği öğrenildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ