Mardin Roj

MİT’in Tayfun’u olduğu iddialarına sessiz kalan Miroğlu: Musa Anter’in faili ile helalleşebilirim

MİT’in Tayfun’u olduğu iddialarına sessiz kalan Miroğlu: Musa Anter’in faili ile helalleşebilirim
  • 26 Kasım 2021

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “helalleşme” çıkışı sonrası devlet destekli işlenen suçlarda faillerin açığa çıkarılması, sorumluların yargılanması, topluma yaşatılan acılarla yüzleşilmesi beklenirken AKP’li Orhan Miroğlu, Musa Anter’i katleden kişi ile helalleşebileceğini söyledi.

 

AKP MKYK üyesi ve eski Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, partisinin Mardin il başkanlığında gazetecilerle bir araya gelerek gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Miroğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “helalleşme” çıkışı ile başlayan tartışmalar ve oluşan beklentilerden farklı değerlendirmeler yaptı.

‘İktidar değişikliği Kürtlere mutluluk getirmez’

Kürtler ve Kürtçe konusunda Erdoğan’ın ve partisinin “Türkiye’de devrim niteliğinde yeniliklere imza attığını” ileri süren Miroğlu, “AK Parti’nin, Sayın Cumhurbaşkanımızın bölge için siyasi bir sigorta, siyasi bir gelecek garantisi olduğuna dair inancımızın korunması gerektiğine inanıyorum. Sandığa giden insanlar sonuçta bir siyasi tercih yaparlar ama bu iktidar değişikliğinin bölge halkına, bilhassa Kürt meselesi üzerinden bölge açısından çok mutluluk getireceği kanaatinde değilim.” şeklinde konuştu.

‘İşkencecime kahve ısmarlayabilirim’

Kılıçdaroğlu’nun “helalleşme” çağrısına dönük de değerlendirmelerde bulunan Miroğlu, “Elbette ki toplumun en çok da Kürtlerin bir iç muhasebeye kendi aralarında bir helalleşme ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Ben Diyarbakır Cezaevi’nde bana işkence yapan gardiyanı bulsam ona kahve ısmarlayabilirim. Çünkü o sistem içerisinde bir aparattı. Kendi iradesi dışında yapıyordu. Onun için buna karşı kin ve öfke içinde olmamın benim için bir anlamı yok” değerlendirmesinde bulundu.

Musa Anter’in katilini bağışlamak!

JİTEM tarafından öldürülen gazeteci ve yazar Musa Anter’le birlikte suikasta uğradıklarını hatırlatan Orhan Miroğlu, “Aynı şekilde Musa Anter’in olayında, onunla birlikte bana suikast yapan tetikçi için de aynısını düşünüyorum. O dava hâlâ devam ediyor, aslında zaman aşımına uğrama riski var. O insanı bile bir yerde bağışlamak içimde var. O da 19 yaşında bir kişiydi ve hiç tanımadığı insana ölümcül şekilde gelip ateş açtı. O insandan biri öldü biri de şans eseri yaşıyor” şeklinde konuştu.

Miroğlu ile ilgili ciddi iddialar var

Musa Anter’in oğlu Dicle Anter, 2019 yılında babasının ölümü ile ilgili Independent Türkçe ile yaptığı söyleşide şunları dile getirmişti:

“Zanlı hakkında iki kişi tanıklık yaptı. Biri Abdulkadir Aygan diğeri de Orhan Miroğlu’ydu. Aygan fotoğrafı gördüğünde budur dedi ve hala aynı görüşü savunuyor. Ama Orhan Miroğlu ‘fazla zaman olmadığı için bakamadım, tam tanımadım’ dedi. Yani adam otelin önünde beraber arabaya binmişler, Ergani yoluna kadar gitmiş daha sonra Seyrantepe’ye dönmüşler. Yaklaşık bir saat beraber kalmışlar ama ‘karanlık olduğu için yüzünü tam göremedim” diyor. Miroğlu önce odur dedi ama mahkemeye çıkınca ‘kimsenin günahına girmek istemem o olmayabilir’ diyerek kıvırdı. Mehmet Eymür mahkemede ‘biz Orhan Miroğlu’nu Tayfun olarak bilirdik’ deyince hepimiz şaşırmıştık. Miroğlu’na ‘Tayfun kim’ diye kaç defa sorduk ama hala cevap almış değiliz. Aslında her şey ortada.”

Yeşil, Miroğlu’nu ‘Tayfun’ olarak tanıyormuş

Musa Anter cinayeti davasında tanık sıfatıyla dinlenen eski MİT yöneticisi Mehmet Eymür, Yeşil’in MİT tarafından alınmış 100 sayfalık ifade tutanağının bir bölümünü mahkemeye sunmuştu.

Eymür ise kendisinin Orhan Miroğlu ile ilgili herhangi bir beyanda bulunmadığını açıklamış ancak Yeşil’in söz konusu ifadelerinde “Orhan Miroğlu’nu ‘Tayfun’ olarak tanıdığı” bilgisinin yer aldığını söylemişti. (GazeteKarınca)

Ardından Orhan Miroğlu’nun MİT çalışanı olup olmadığına dönük tartışmalar basında yer almıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ