Mardin Roj

MİT’in Lahor Şêx Cengî planı deşifre oldu

MİT’in Lahor Şêx Cengî planı deşifre oldu
  • 18 Temmuz 2021
YNK Eş Başkanı Lahor Şêx Cengî’nin tüm yetkilerinin alınması, Parastin’in eski üyesi Rêbaz Gerdî’nin, MİT’in Şêx Cengî’nin öldürülmesiyle ilgili planlarıyla ilgili itiraflarını yeniden gündeme getirdi. 
Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Politbüro’nun 15 Temmuz’da yaptığı toplantıyla, Eşbaşkan Lahor Şêx Cengî’nin tüm yetkileri, diğer Eşbaşkan Bafil Talabani’ye devredildi. Toplantı sonuçlarının açıklanmasının ardından katıldığı bir etkinlikte konuşan Şêx Cengî, planın KDP tarafından hazırlandığını ve Türkiye tarafından işletildiğini söyledi. Cengî’ye “darbe” olarak yorumlanan bu plan, bölge siyasetinde de Türkiye ve İran tarafından devreye konulduğu tartışılıyor.
ÖLDÜRME PLANI
Şêx Cengî’nin tüm yetkilerinin alınması, Kürdistan Demokrat Partisi’nin istihbarat örgütü Parastin’in eski üyesi Rêbaz Gerdî’nin, 22 Ocak’ta Tevda Press’e yaptığı açıklamaları yeniden gündeme getirdi. Gerdî, Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından Kıbrıs’ta tutuklandığını belirterek, Şêx Cengî’nin öldürülmesi planı yapıldığını söyledi. Plana dahil edilmesi için baskı altına alındığını dile getiren Gerdî, “MİT, ‘Bütün işlerini hallederiz, yeter ki bize Lahor hakkında bilgi ver ve işimizi gör. Sen istediklerimi ver, biz de senin işlerini hallederiz’ dediler. Lahor’un ne yaptığını, yanında kimlerin olduğuna dair bilgi istediler. Ama MİT’e bu konuda hiçbir bilgi vermedim” diye anlattı.
SİLAHLA TEHDİT
Gerdî, devamında şunları söyledi: “Kafama da silah dayayıp ses kaydımı alacaklarını söylediler. Ondan sonra bana transit bir uçak bileti kestiler, Katar üzeri Bağdat biletiydi. Beni deport ettiler. Türkiye’deki oturma izin belgemi de iptal ettiler. Katar’a vardığımda havaalanında bulunan güvenlik güçlerinin yanına gittim. Katar polisine olanları anlattım ve siyasi sığınma talebinde bulundum. Polisler pandemi olduğunu söylediler ama ona rağmen Türkiye’ye bu konuda bir mail atacaklarını söyledikten sonra, bana ‘Seni asla Bağdat’a göndermeyeceğiz’ dediler. Ardından havaalanının Güvenlik Müdürü yanıma geldi. Bana ‘Lübnan’a git’ dedi. Bana Lübnan bileti kesti ve Lübnan’a gitmeme yardımcı oldu” dedi.
Güvenlik endişesi duyan Gerdî, “Eğer başıma bir şey gelirse veya öldürülürsem, parti (KDP), Parastin ve Barzani ailesi sorumludur” şeklinde konuştu. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ