Mardin Roj

Mithat Sancar gündemi değerlendirdi: İddianame yok, çöp var

Mithat Sancar gündemi değerlendirdi: İddianame yok, çöp var
  • 23 Haziran 2021

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisine ilişkin kabul edilen kapatma iddianamesine ilişkin, “Bu iddianame hukuksuzdur, hukukla ilgisi yoktur. Bir siyasi bildiridir, derme çatma toplama bir tür çöp bidonu şeklinde hazırlanmıştır” dedi.

 

 

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Kobanê Davası ile kapatma davası üzerine çalışacak olan “Hukuk Bürosu”nu ziyaret etti. Burada açıklamalarda bulunan Sancar, AYM’nin HDP’yi kapatma davasına dair hazırlanan ilk iddianameyi reddetme gerekçelerini hatırlatarak, “AYM Genel Kurulu tarafından ilk iddianame çok özensiz, eksik hazırlandığı ve yanlış bilgiler içerdiği için iade edilmişti. Orada önemli bir gerekçe daha vardı, iddianamede parti kurucularına ve üyelerine isnat edilen fiiller ile kapatma davasının temelini oluşturan odak olma gerekçesi arasında yeterince bağ kurulmadığı şeklinde. AYM, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının odak olma iddiasını temellendirmediği gibi bir gerekçeyi de kullanmıştı. İddianameyi bu gerekçe esasında iade etmişti. Aradan iki aya yakın süre geçti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Genel Kurulda yine bu görüş doğrultusunda iddianameyi kabul etti. Ancak yenilenmiş haliyle iddianameye baktığımızda aynı saçmalıkların devam ettiğini görüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

İDDİANAME TEBLİĞ EDİLMEDİ

 

 

Sancar, şöyle devam etti: “Genel Kurul’da yine bu görüş doğrultusunda bu iddianameyi kabul etti. Yenilenmiş haliyle iddianameye baktığımızda aynı saçmalıkların devam ettiğini görüyoruz. İsnatlarda odak olma arasında gerekçeler de karşılanmamış aslında. AYM’nin yeni iddianameyi kabul ederken titiz bir çalışma yapmadığı sonucunu rahatlıkla çıkarabiliriz. Pek çok saçmalığın devam ettiğini uzun uzun anlatabiliriz. Ama toplantımızın amacı bu değil, önümüzdeki günlerde bunları sizlerle paylaşırız. AYM’nin iddianameyi bize tebliğ edilmesini bekliyoruz. İddianameyi resmi olarak bekliyoruz. Bizler ile ilgili isnatların neredeyse tamamı yaptığımız konuşmalar ve hayali suçlamalar üretmişler, hatta esnaf gazilerimizden anayasal haklarımızı kullandığımız her eylemimizden bir kapatma gerekçesi üretmiş.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ