Mardin Roj

Mithat Sancar, gençlik kongresinden seslendi: HDP yenilmiyor

Mithat Sancar, gençlik kongresinden seslendi: HDP yenilmiyor
  • 26 Aralık 2021 18:15 | Son Güncellenme: 26 Aralık 2021 21:50
Diyarbakır’da binlerce gence seslenen HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP’yi yöneten gençlerin ilk seçimde iktidarı göndereceğini söyledi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi’nin, “Şimdi Gençlik Zamanı” şiarıyla Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bulunan Kaplan City Salonu’nda gerçekleştirdiği 3. Olağan Kongresi, büyük bir coşkuyla devam ediyor. Binlerce gencin PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride tepki gösterdiği kongrede, “Öcalan’a özgürlük”, “Gençlik Apo’nun fedaisidir” sloganları atıldı.
GENÇLİK TOKADI ATTI
HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, salonu dolduran binlerce gence sesleniyor. Sancar’ın açıklamaları şöyle: “Gençlik burada dimdik ayakta, HDP dimdik ayakta. Biz sizinle varız, sizinle yürüyoruz, siz bizim gururumuzsunuz. Direnen gençler sizleri canı gönülden selamlıyorum. Türkiye’nin ve Kürdistan’ın dört bir yanından bu salonu dolduran gençler. Şeref verdiniz, umut verdiniz, güç verdiniz. ‘HDP tabanının mecali kalmamıştır’ diyenlere öyle bir cevap verdiniz ki; biz daha bu sözü ağızlarına alamayacaklar. Kürtler HDP’yi sevmiyor diyenlere, Kürdistan’ın dört bir yanından gelen siz gençler öyle bir tokat attınız ki bir daha yüzleri bu sözü söylemeye tutmayacaktır. Gençlik burada dimdik ayakta, umut dimdik ayakta. HDP burada, dimdik ayakta.
GENÇLER TAVİZ VERMEDİ
Gençlik dimdik ayakta. Umut Dimdik ayakta. Bu söz boş bir söz değildir. Siz genç yoldaşlarımızı, Gençlik Meclisi yönetici ve üyelerimizi sindirmek için korkutmak için mücadeleden alıkoymak için başvurmadıkları kirli yöntem kalmadı. Kaçırmalar, gözaltına almalar, ajanlık teklifleri, ölüm tehditleri tek tek uygulandı gençlere. Gençler, Gençlik Meclisi yöneticileri ve üyeleri ve bütün gençler buna asla aldırmadılar. Taviz vermediler, teslim olmadılar. İşte buradalar, cevabı buradan veriyorlar.
KAZANACAĞIZ ÇÜNKÜ DİRENİYORUZ
Biliyorlar ki gençleri teslim alırlarsa bu toplumun özgürlük ve demokrasi umudunu da bitirirler. Biliyorlar ki gençliği sindirilirse bu ülkede özgürlük barış eşitlik mücadelesini de engellerler. O nedenle en çok gençleri hedef alıyorlar. Bir de tabi ki gençlerden korkuyorlar. Korkmakta haklılar. Çünkü bu düzeni değiştirecek yürüyüşün öncüsü de kalbi de sizlersiniz, gençlerdir. Hiç şüpheniz olmasın. Kazanacağız çünkü haklıyız. Çünkü direniyoruz. Çünkü geleceğe kararlılıkla yürüyoruz.
YOZLAŞMA YÖNTEMLERİ
Baskı yöntemleri sökmeyince, yozlaştırma yöntemlerini devreye sokuyorlar. Özellikle burada rejim kayyımlar yoluyla bütün bir şehri ama en başta gençleri teslim almak için çürütme ve yozlaştırma yöntemlerini her gün daha da derinleştirerek hayata geçiriyor. Gençleri fuhuşa uyuşturucuya teşvik edecek her türlü alçakça yöntemleri kullanıyorlar. Evet gençleri polisle, mahkemeyle tehditle baskıyla teslim alamayınca çürütülerek yozlaştırarak yok etmek istiyor.
KÜRT HALKININ RUHUNU ÇALMA GİRİŞİMLERİ
İşte buna karşı uyanık olmak zorundayız Çok ciddi mücadele yürütmek zorundayız. Kayyım politikaları sadece iradeyi teslim alma çabaları değildir. Sadece irade gaspı değildir. Aynı zamanda Kürt halkının ruhunu çalma girişimleridir. Gençliği yozlaştırma çürütme ve böylece teslim alma rejimidir. Rejime karşı, kayyım rejimine karşı mücadele bütün bunları göz önünde bulundurularak topyekûn yapılmalıdır. İrademizi, gücümüzü, onurumuzu, geleceğimizi korumak için kayyım rejimine her alanda mücadeleyi büyütme zorunluluğumuz vardır. Gençlik Meclisimiz zaten uzun süredir bu mücadeleyi yürütüyor. Bağımlılığa, uyuşturucu tuzaklarına karşı bir kampanya yürütüyor. Buna daha da fazla güç vermek lazım.
ÖZGÜR VE DEMOKRATİK ÜLKE İNŞASI 
ÖZGÜR VE DEMOKRATİK ÜLKE İNŞASI 
Bu ülkede gençlere uygun görülen yaşam itaatkar, uysal ve sadece kariyerizme mahkum olmuş bir yaşamdır. İstiyorlar ki tek tip bir gençlik olsun, bu iktidarın ırkçı, tekçi, faşist ideolojisine teslim olsun, kariyerini düşünsün, yandaş olsun böylece geleceğini kurtaracak diye düşünüyorlar. Oysa asıl gelecek özgürlüktedir, özgür yaşamdadır, onurlu yaşamdadır. O nedenle gençler, işsiz bırakılan bu ülkenin gençlerinin yüzde 20’sini oluşturan işsiz gençler, yoksulluğa açlığa mahkum edilen gençler, üniversitelerde her gün baskı altında tutulan gençler, Kürdistan’da her gün baskıyla polis zorla sindirilmek istenen, uyuşturucu tuzaklarıyla yozlaştırılmask istenen gençler, Ege’den Marmara’ya Boğaziçi Üniversitesinden Karadeniz’in doğasını savunanlara kadar, gençler bir araya geldiğinde özgür ve demokratik bir ülkeyi inşa etmeyi hiçbir güç engelleyemeyecektir.
GENÇLER DEMOKRASİ İTTİFAKI’NIN ÖNCÜSÜ 
Bu ırkçı, tekçi, soyguncu, talancı, yalancı düzene karşı büyük demokrasi ittifakını kurma hedefiyle yürüyoruz. Bu ittifakın öncülüğünü diz gençler yapacaksınız. Siz gençler Marmara’dan Ege’ye Kürdistan’ın her bir yerinden Türkiye’nin her köşesine, özgürlük, eşitlik isteyen gençler, özgür, laik, demokratik bir eğitim isteyen gençler, onurlu bir yaşam hedefleyen gençler sizler bir araya geldiğinizde bizim işimizi asıl sizler halledeceğiz. Biz hedefi demokrasi ittifakı koyduk bunun öncüsü siz olacaksınız. Sizin mücadeleniz ve kararlılığın olacak. Demokrasi ittifakının yolunu sizler açacaksanız.
HDP’DEN KORKUYORLAR
HDP gençlik, kadın partisidir, ekoloji partisidir, bu ülkede güzel geleceğin adresidir. O nedenle HDP’ye saldırıyorlar. o nedenle bizi yok etmek için her yolu kullanıyorlar. Kobanê kumpas davasının amacı da budur. Bu fikriyattan korkuyorlar. Bu mücadele azminden, halkın sonsuz bağlılığından kararlılığından korkuyorlar. O nedenle davalar açıyorlar. Kobanê Kumpas Davası diye boş bir davayla arkadaşlarımızı rehin tutuyorlar. Ama o salonlarda yargılayanlar rejimin hakimleri değil bizim yoldaşımızdır. Yoldaşlarımız bu düzeni yargılıyor ve mahkum ediyor.
ZİNDANLARDA ONUR MÜCADELESİ 
Yoldaşlarımızı, mücadele eden onurlu duran herkesi zindanlara tıkıyorlar. Zindanları şimdi de ölüm evlerine, işkencehaneye çeviriyorlar. Oradaki amaç da belli. İradeyi kırmak ve teslim almak istiyorlar. Biliyorlar ki iradesiz bir insan onursuz hayata teslim olur. O nedenle Kürt halkının da Türkiye emekçi haklarının iradesini de teslim alarak onursuz bir geleceği dayatmak istiyorlar. Zindanlarda ki mücadele de onur mücadelesidir, geleceğine, halkına sahip çıkma, layık olma mücadelesidir. O nedenle her türlü işkenceyi uyguluyorlar. Göz Göz göre; bu kadar hasta mahpus varken, hayatı tehlike altına olan insanları zindanlarda tutmaya devam ediyorlar. Bu fiili idam cezasıdır. Güya idam cezasını kaldırmışlardır. Şimdi hasta mahpusları orada tutarak fiili idam cezası uyguluyorlar. Son bir ayda 7 cenaze geldi. Garibe Gezer yoldaş geldi.
BÜYÜK BARIŞ PROJESİNİ GETİRECEĞİZ 
Bunların uygulamalarına karşı Türkiye’de bütün hak savunucularının, demokrasi güçlerinin ses çıkarması birlikte itiraz etmesi ve güçlü bir tepki göstermesi gerekiyor. Öncülüğünü de siz gençler yaptığınız da bunun arkasında takılmayanların ilerde halka ve tarihe hesap verecek yüzleri olmayacaktır. Ortak mücadele şarttır, ortak yürüyüş kurtuluştur. Bu nedenle daha güçlü, daha kararlı, daha inançlı bir mücadele bizi bekliyor. Çünkü direnişten inşaya geçiyoruz. HDP, bu ülkede geleceğin eşitlik özgürlük, eşitlik ve demokrasi üzerine kurulmasını sağlamak için yolları açmaya kararlıdır. Büyük barış projesinden söz ediyoruz. Bu ülkeye büyük barış projesini getirecek olan bizleriz. Öncülüğünü de gençler yapacaktır.
TECRİT ÜLKEYE YAYILIYOR 
Büyük barışın yolunu tıkamak için her türlü yöntemi uygulayacaklar. Kutuplaştırma düşmanlaştırma gerilim politikalarını halklar arasına, gençler arasına sokmaya çalışacaklar. Bunu boşa çıkaracağız. Büyük barış yürüyüşünü mutlaka sağlayacağız. Bu büyük barış yürüyüşünü engellemenin yollarından biri İmralı’daki tecrittir. Tecridin amacı barışı engellemektir. Tecrit savaşa politikalarını derinleştirilmesinin bir simgesi ve şu an ülkeye yayılmak istenen rejimin de bir örneğidir. O nedenle bu büyük barış yürüyüşünde yürüyüşün öncülüğünü gençler, sorumluluğunu hepimiz taşıyacağız.
HDP’NİN SAVUNMASINI MEYDANLARDA
Gençlerin öncülüğünde hepinize düşen görev Kürt sorununda demokratik çözümün üzerine önce bu barışı bunun da üzerine ülkenin bütün çatışma potansiyellerini, bunu besleyen geçmiş yaraları iyileştirecek, acıları iyileştirecek, büyük projeleri bizler ortaya koyacağız. Geçmişle yüzleşerek geleceği barış ve demokrasi üzerine kuracağız. HDP’ye saldırıların da amacı budur. Çünkü bu kadar büyük bir gecelik vaadini umunu koyan başka parti yoktur. Biz diyoruz ki kararlıyız. Demokratik siyasette ısrarcıyız. Demokratik siyaseti büyütmeye bu yolda yürümeye azimliyiz. İsterlerse kapatma davaları açsınlar. Açtılar zaten. Şimdi kapatma davasıyla bizi yolumuzdan döndüreceklerin zannediyorlar. Büyük yanılıyorlar. Şimdi kapatma davasında esas hakkındaki savunma aşamasına geçildi. Biz savunmayı, hukuk ofisimizde, genel merkezdeki odalarda yazmayacağız, halkla, gençlerle, kadın hareketiyle emekçilerle birlikte yapacağız. HDP’nin savunmasını meydanlarda, fabrikalarda, kampüslerde, tarlarda yapacağız.
HDP YENİLMİYOR
Bir savunma yazacağız o kağıt olacak ama asıl savunmayı yapmak başkadır. HDP’yi savunma mücadeleyi büyütmektir. Burada yaptığımız gibi, salonlarda meydanlarda fabrikalarda, öğrencilerin yaşam alanlarında, üniversitelerde, işsiz gençlerle, bütün ezilen halklarla birlikte HDP’yi savunacağız, yaşatacağız, büyüteciz. Bu ülkeye umudun kaynağı olduğumuzu her adımda hatırlatacağız. Zaten HDP halk olduğu için yenilmiyor. Sizler olduğu için yenilmiyor. Onlar ne yaparsa yapsın bu güç burada olduğu için yenilmiyor. Bu hırsız soyguncu iktidar ülkenin bütün kaynaklarını talan ediyor ama en büyük hırsızlığı nedir biliyor musunuz gençlerin umudunu ve geleceğini çalmaktır.
HDP’Yİ YÖNETENLER GENÇLERDİR
HDP olarak biz öyle gençlere şunları vaat ediyoruz diye konuşma yapmayız. Bizim kimseye gençlere vaat etme gibi bir yetki ve hakka sahip olduğumuzu düşünmüyoruz. Çünkü karar verecek olanlar gençlerdir. HDP’yi yönetenler gençlerdir. HDP’nin karar organlarında gençler olacak. Biz sizin öncülüğünüzde sizin mücadele kararlılığıyla, sizin bize yüklediğiniz sorumluluğun hakkını vermeye çalışıyoruz. Veremezsek bizden hesap sorun. Bizi eleştirin, takip edin. Bize hata yaptığımız anda uyarıda bulunun. Gençler olmadan yanlış yola da sapabiliriz. Bizim en büyük denetçimiz sizlersiniz. Parti sizlersiniz arkadaşlar.
YENİ YAŞAMIN YOLUNU AÇACAĞIZ
Sizlerle bu ülkeye büyük barışı getireceğiz. Buna inanıyoruz. Bu hırsız ve soyguncu, talancı ve yalancı iktidarı ilk seçimde göndereceğiz. Korkuyorlar, sandığı getirmiyorlar. Gelmekte olanı görüyorlar. Gençlerin gücünü görüyorlar. Anketlerde de saklayamıyorlar. HDP’nin arkasında büyük bir gençlik var. Bu gençlik bu mücadelenin ene dinamik tarafıdır. O nedenle sandık geldiğinde bu gücü görecekler. Bu iktidar ilk seçimde gidecek bunu sağlayacak olan biziz ve sizlersiniz. Bu ülkeye erken seçim gelsin diye bu iktidar erken seçimi hemen şimdi yapsın diye çağrılarımızı da mücadelemizi de sürdüreceğiz. Çünkü biliyoruz ki ilk seçimde onları göndereceğiz. Yeni yaşamın yolunu açacağız. Bu ülkede büyük barışa yeni yaşama demokrasiye özgürlüğe giden yollarda anahtar bizdedir. Sizdedir. Önümüze koydukları o paslanmış kilitlerini HDP olarak sizlerle beraber bir anahtar olup açacağız.”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ