Mardin Roj

Mini Mardin Projesinde yeni skandal: Şartnameye uyulmadı, niteliksiz taş kullanıldı

Mini Mardin Projesinde yeni skandal: Şartnameye uyulmadı, niteliksiz taş kullanıldı
  • 19 Nisan 2022 15:33

Mardin’de kayyım yönetiminin 7 milyon 564 bin liraya yaptığı ancak açılışı yapılmadan dökülmeye başlayan projede, şartnameye uyulmayarak, ucuz ve kalitesiz taş kullandığı ortaya çıktı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı Mahmut Demirtaş tarafından yaptırılan ‘Mini Mardin Projesi’nde, yeni bir usulsüzlük ortaya çıktı. Kayyım Demirtaş tarafından Maraş’tan getirilen Cebrail Aslan’ın Daire Başkanı olduğu Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı bünyesinde, ihale bedeli olarak 7 milyon 564 bin TL’ye yaptırılan ‘Mini Mardin Projesi’, henüz açılışı yapılmadan çürümeye yüz tuttu.
MARDİN YERİNE ANTALYA TAŞI 
Projede kullanılan taşların kalitesizliği nedeniyle kararma ve dökülme meydana gelirken, projeyi gerçekleştiren BM Yapı İnşaat Mühendislik Sanayi Ticaret LTD. ŞTİ. Ortaklığı isimli firmanın, şartnamede belirtilen taşları kullanmadığı ortaya çıktı. Mezopotamya Ajansı’nın (MA) ulaştığı ihale şartnamesinde, Mardin’in tarihi yapılarında kullanılan Mardin taşına yer verilmediği görüldü. Proje kapsamında Antalya ve Yozgat’tan çıkarılan limra taşının kullanılmasının şart koşulması ise dikkat çekti.
UCUZ VE KALİTESİZ TAŞ KULLANILDI
Ancak şartnamede belirtilen limra taşının da projede kullanılmadığı ortaya çıktı. Firmanın Midyat’tan çıkarılan kalitesiz ve ucuz taşları kullandığı belirlendi. Kayyım yönetiminin kullanılan taşın şartnamede belirtilen taş olmadığını fark ettiği ancak sessiz kaldığı bilgisine ulaşılırken, konuyla ilgili yapılan şikayetler de dikkate alınmadı.
YÜZBİNLERCE LİRALIK USULSÜZLÜK
Ömrü uzun olmayan ve sararmayan söz konusu taş ile limra taşı arasındaki fiyat farkı da dikkat çekiyor. Midyat taşı denilerek projede kullanılan taşın metrekare fiyatının 100 lira, fakat projede belirtilen limra taşının metre fiyatının ise 40 dolar (586 TL) olduğu öğrenildi. Projede belirtilen taşın kullanılmaması nedeniyle, sadece taş döşemesinden yüzbinlerce liralık usulsüzlük yapıldığı belirtiliyor. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ