Mardin Roj

Mini Mardin Projesi Meclise taşındı: Soruşturma başlatacak mısınız?

Mini Mardin Projesi Meclise taşındı: Soruşturma başlatacak mısınız?
  • 19 Nisan 2022

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Mardin’de kayyım tarafından yaptırılan Mini Mardin Projesi’ndeki usulsuzlüğü Meclise taşıyarak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. 

 

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Mardin’de kayyım tarafından yaptırılan Mini Mardin Projesi’ndeki usulsuzlüğü Meclise taşıyarak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Ebru Günay, Mini Mardin Projesi’nin açılışı dahi yapılmadan taşlarının kararması, dökülmelerin meydana gelmesi nedeniyle yaşanan kamu zararı nedeniyle soruşturma başlatılıp, başlatılmayacağını sordu.

 

Ebru Günay’ın soru önergesi şu şekilde; 

 

“19 Ağustos 2019 tarihinde kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin önceki kayyımı tarafından 3 milyon TL’ye yaptırılan dikey bahçe projesi, bakımsızlıktan geçtiğimiz yıllarda çürümüştü. Bunun üzerine yeni kayyım yönetimi, dikey bahçeyi kaldırarak, “Mini Mardin Projesi” adı altında yeni bir projeyi ihaleye açmıştı. 7 buçuk milyon TL’ye ihale edilen yeni projenin inşaatı ise büyük oranda tamamlandı. Ancak henüz açılışı yapılmayan proje, kullanılan taşların kalitesizliği ve yanlış malzeme nedeniyle çürümeye yüz tutmuş ve minyatür yapılarda dökülmeler meydana geldiği görülmektedir.

Uzun yıllardan bu yana taşlar üzerinde incelemeler yapan Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Maden Mühendisleri Odası (MMO) Mardin İl Temsilcisi Şükrü Kaya, Mardin Taşı ve Midyat Taşı olarak anılan taşların literatürde “katori” taşı olarak bilindiğini, bu taşın maden sahalarında bir ya da en fazla bir buçuk metre derinlikten çıkarıldığını ve Mardin’deki tarihi yapıların tamamında bu taşların mevcut olduğunu aktarmıştır. Söz konusu taşın gözenekli bir taş olduğunu, yağmur ve güneşi çekerek, sertleştiğini belirten Kaya, zamanla bal rengi ve sarı bir renk alarak gerçek rengine ulaştığını kaydetmiştir. 2 bin yıllık yapıların sağlıklı olmasının sebebinin bu taşlar olduğunu ifade eden Kaya, kayyımın projesinde kullanılan taşların hakiki Midyat ya da “katori” taşı olmadığını ve bu nedenle kısa sürede çürüyüp döküldüklerini belirtmiştir.

 Bu bağlamda;

  1. 19 Ağustos 2019 tarihinde yeniden kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin önceki kayyımı tarafından 3 milyon TL’ye yaptırılan dikey bahçe projesinin çürüdüğünden ve yeni kayyımın eski kayyımın yaptırdığı dikey bahçeyi kaldırdığından haberdar mısınız?
  2. Önceki kayyımın 3 milyon TL’ye yaptırdığı dikey bahçe projesinin bu kadar kısa sürede çürümesinin sebebi nedir?
  3. Mevcut kayyım yönetiminin 7 buçuk milyon TL’ye ihaleye verdiği “Mini Mardin Projesi” hangi şirkete ve ne şartlar dahilinde verilmiştir?
  4. Henüz açılışı yapılmayan “Mini Mardin Projesi” projesinin, kullanılan taşların kalitesizliği ve yanlış malzeme nedeniyle çürümeye yüz tuttuğundan ve minyatür yapılarda dökülmeler meydana geldiğinden haberdar mısınız? 7 buçuk milyon TL’ye ihaleye verilen projenin de çürümeye başlamasına dair herhangi bir soruşturma başlatacak mısınız?
  5. Projede kullanılan taşların hakiki hakiki Midyat ya da “katori” taşı olmadığı doğru mudur? Projede kullanılan taşlar ne taşlarıdır?
  6. İki kayyımın toplamda 10 buçuk milyon TL harcadığı bu projelerin kısa zamanda çöpe dönüşmesine dair bir açıklama yapacak mısınız? Söz konusu projelerde hangi malzemeye ne kadar para ödenmiştir?
  7. Halkın kaynaklarının bu tür ömrü kısa projelere harcanmasında bir yolsuzluk yapıldığını düşünüyor musunuz?
  8. Mardin’deki tarihi yapıların korunması, özüne zarar vermeyen restorasyon çalışmalarının yapılması ve halkın kaynaklarının doğru ve şeffaf projelere ayrılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla beraber yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mıdır?
  9. Mardin’in tarihi yapılarının risk durumları ve nasıl korunabileceğine dair sivil toplum kuruluşları, odalar ya da uzmanlarla birlikte çalışmak için gerekli adımları atacak mısınız?”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ