Midyat’taki polis cinayetinde aile konuştu, valilik suskun

Midyat’taki polis cinayetinde aile konuştu, valilik suskun
  • 2 Eylül 2022 10:23

Midyat’ta Adem Kara’nın polisler tarafından öldürülmesine dair Valilik ve Kaymakamlık herhangi bir açıklama yapmadı. Kara’nın ailesi, “Devlet oğlumu öldürdü.Ölene kadar takipçisi olacağım” diye tepki gösterdi. 

 

Mardin’in Midyat ilçesi Işıklar Mahallesi’nde kurulan hayvan pazarında dün, adli bir suçtan dolayı daha önce cezaevine giren ve tahliye olan Adem Kara (21) isimli genç, “kaçtığı” iddiasıyla polisler tarafından açılan ateş sonucu ensesinden vurularak ağır yaralandı. Kaldırıldığı Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybeden Kara’nın cenazesi yapılan otopsi işlemlerinin ardından gece geç saatlerde ailesine teslim edildi. Mardin merkez Artuklu ilçesinden alınan cenaze Midyat’ta bulunan Kalo Mezarlığı’na defnedildi.

 

YETKİLİLERDEN AÇIKLMA YOK

 

Olayla ilgili bir polisin gözaltına alındığı öğrenilirken, görgü tanıkları olay yerinde ise 4 polisin olduğunu aktardı. Olaya dair ne Midyat Kaymakamlığı’ndan ne de Mardin Valiliği’nden herhangi bir açıklama yapılmadı.

 

ENSESİNDEN VURULDU

 

Olayın görgü tanıkları Kara’nın arkasından en az 3 el silah ateşlendiğini ve bir kurşunun Kara’ya isabet ettiğini belirtti. Otopsi işlemlerinin ardından da aileye Kara’nın ensesinin alt kısmına isabet eden tek kurşunla vurulduğu ve ateşli silah yaralaması sonucu hayatını kaybettiği söylendi.

 

‘YARIN BİR BAŞKASINA BÖYLE YAPACAKLAR’

 

Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Kara’nın ağabeyi Selman Kara, görgü tanıklarının aktardıklarına göre kardeşinin gözaltına alındığını, ardından polis aracından inerek kaçmaya çalıştığını belirterek, “Polis de arkasından ateş ediyor. Yaralamışlar. Polisler arkasından koşmamış. Ne olursa olsun polisin hakkı yok vurmaya. Silah ateşlemeselerdi. Ya da ayaklarına ateş etselerdi. Yakalasalardı, cezası neyse çekseydi. Burası Teksas mı? Nedir yani? Ne hakları var öldürmeye? O zaman önüne gelen polis silah çekip, insanları öldürsün. Olur mu? Böyle adalet mi olur? Yarın bir başkasına bu şekilde yapacaklar” dedi.

 

‘GARİBAN KİMSENİN UMURUNDA DEĞİL’

 

Kaymakamlık ve Valiliğin herhangi bir açıklama yapmamasına tepki gösteren Kara, “Kimin fakirlerden haberi var? Kimin garibandan haberi var? Umurlarında değil. Ama onlardan biri olsaydı, Türkiye’yi ayağa kaldıracaklardı. Çünkü kimse garibanın, fakirin arkasında yok. Adı belli, soyadı belli, mahallesi belli. Polis bilmiyor mu ne yapıp, ne yapmadığını? Polis mafya mı olmuş? Ne olmuş? Biz davamızın arkasındayız. Peşini de bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

 

‘OĞLUMU DEVLET ÖLDÜRDÜ’

 

Anne Hasine Kara da, “Oğlumu öldürdüler. Devlet öldürdü oğlumu. Vallahi polisler öldürdü. Ölene kadar takipçisi olacağım” diyerek tepki gösterdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ