Midyat’taki Êzîdîler 6 aydır sağlık hizmetinden yararlanamıyor iddiası

Midyat’taki Êzîdîler 6 aydır sağlık hizmetinden yararlanamıyor iddiası
  • 3 Ağustos 2020 09:45 | Son Güncellenme: 3 Ağustos 2020 09:49

DAİŞ’in gerçekleştirdiği katliam nedeniyle hayatta kalma umuduyla göç etmek zorunda bırakılan Êzidîler, 6 yıl boyunca birçok sorunla karşı karşıya kaldı. Êzidîler bu kez de 6 aydır muayene ve ilaç parası nedeniyle sağlık hizmetine erişemedikleri iddia edildi.

DAİŞ, 3 Ağustos 2014’te Şengal’e yönelik gerçekleştirdiği saldırı ile çoğu çocuk ve kadınlardan oluşan binlerce Êzidî yurttaşı katletti. Êzidîlerin 74’üncü Ferman olarak tanımladığı ve uluslararası arenada soykırım olarak tanımlanan, tüm dünyanın tanık olduğu bu katliamdan sağ kurtulanlardan kimisi Şengal Dağı’na sığınırken, kimisi de Türkiye’ye göç etmek zorunda bırakıldı. Habur Sınır Kapısı’ndan giriş yapan binlerce Êzidî, önce Silopi, daha sonra da Mardin, Batman, Diyarbakır ve daha birçok kentte dönemin Demokratik Bölgeler Partili (DBP) belediyeleri öncülüğünde kurulan kamplara yerleştirildi.

2016 yılının ekim ayından itibaren DBP’li belediyelere kayyım atanmasıyla, Êzidîlerin yerleştirildiği kamplar da boşaltılmaya başlandı. Boşaltılan kamplardan biri de Yenişehir Belediyesi’ne bağlı piknik alanında kurulan kamptı. Kampta bulunan 4 bini aşkın Êzidînin bir bölümü 2017 yılında AFAD öncülüğünde Mardin’in Midyat ilçesinde kurulan kampa yerleştirildi. Henüz bir yılı bile dolmadan bu kez de 2018 yılının kasım ayında İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün kararı ile kamp kapatılırken, Êzidî yurttaşların bir bölümü ilçedeki kiralık evlere yerleşti.

Sağlık hizmetine erişilemiyor

Katliamın üzerinden geçen 6 yıl boyunca hayatta kalma mücadelesi veren Êzidîler bulundukları yerlerde de birçok sorunla karşı karşıya. Midyat’ta kiralık evlere yerleşen Êzidîlerin yaşadığı sorunlardan biri de sağlık hizmetine erişememek.

Mülteci kimlikleri ile gittikleri hastanede kendilerinden muayene ve ilaç parası kesildiğini söyleyen Êzidîler, bu yüzden hastaneye gidemediklerini iddia ediyor.

’20 gündür hastaneye gitmiyorum’

Hasta olmasına rağmen 20 gündür hastaneye gidemediğini ifade eden Xense Xelef, bu sorunu 6 aydır yaşadıklarını dile getirdi. Xense, “Hastaneye gittiğimizde bizden hem muayene hem de ilaç parası alıyorlar. Eskiden almıyorlardı, yeni almaya başladılar. Biz de bu yüzden gidemiyoruz, çünkü paramız yok. 3 yıla yakındır burada kalıyoruz. İki yıl kampta kaldık. Son bir yıldır da kamp boşaldığı için kiralık evlere geçtik. Evlerimizde çalışan da yok, bir gelir de yok. Mülteci konumunda olduğumuz için sağlık hizmetinin ücretsiz olması gerekirdi, ama bizler para veriyoruz” diyerek, maruz kaldığı duruma dikkat çekti.

‘Diğer mültecilerden alınmayan para bizden alınıyor’

“Burada kampta bizimle kalan Suriyeli Araplar hastaneye gittiğinde para vermiyor ama biz veriyoruz. Sorduğumuzda da bize sigorta hizmetiniz bitmiş diyorlar” sözlerini kullanan Xense, “Tek talebimiz bu soruna çözüm bulunması. Bir aileden hasta olduğunda sadece bir kişi hastaneye gidebiliyor çünkü diğerlerine yetecek ilaç ve muayene parası yok” dedi.

‘Evde iyileşmeyi bekliyoruz’

Ayağında yaraların çıktığını söyleyen Nedife Xelef ise şunları dile getirdi:”Benim ayağımda yaralar çıkmaya başladı, günlerdir basıp yürüyemiyorum. Benden daha ağır hastalığı olanlar da var ama hastaneye verecek paraları yok. Biz bu duruma çözüm bulmalarını istiyoruz. Sadece 65 yaş üzeri gittiğinde ücretsiz hizmet veriliyor. 6 ay öncesine kadar biz de bu hizmetten yararlanıyorduk ama şimdi gittiğimizde bizden para istiyorlar. Zaten kiradayız, bilmediğimiz, tanımadığımız bir yerdeyiz. Hastalarımız evde iyileşmeyi bekliyor. Bazen sağlık ocağına gidiyoruz ama orası da hastalıklara kesin çözüm olamıyor.” (jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ