Mîdyat’ta Yeşil Sol Buluşma: Hiçbir şey hesapsız kalmayacak

Mîdyat’ta Yeşil Sol Buluşma: Hiçbir şey hesapsız kalmayacak
  • 8 Mayıs 2023 00:34
Mîdyat, halk buluşmasında konuşan yerine kayyım atanan Mêrdîn Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Figen Altındağ, bu seçin sadece Türkiye için değil, Rojava, Irak ve Suriye için de çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Pazar günü ‘Jin Jiyan Azadî’ ile damgayı Pazar günü vuracağız” dedi.

Yeşil Sol Partisi, 14 Mayıs Genel Seçimlerine az bir süre kalırken, Mêrdîn ve ilçelerinde seçim çalışmaları aralıksız devam ediyor. Mîdyat’ta adaylar Leyla Kaya ve George Aslan, yerine kayyım atanan Mêrdîn Büyük Şehir Belediye Eşbaşkanı Figen Altındağ, Tevgera Jinên Azad (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mêrdîn İl Eşbaşkanı Alaattin Turan ve onlarca kişinin katılımıyla halk buluşması gerçekleşti. Newroz Alanı’nda gerçekleşen bulusmada Yeşil Sol Parti bayrakları ile süslendi.

Konuşmalar öncesi kitle sık sık “Jin, Jiyan, Azadî”, “Bijî Serok Apo” ve “Direne Direne Kazanacağız” sloganları ve halaylar çekti. Ardından ilk olarak konuşan HDP İl Eşbaşkanı Alaattin Turan, seçimin önemine vurgu yaparak, herkesi sandıklara sahiplenmeye ve korumaya çağırdı.

‘Pazar günü ‘Jin Jiyan Azadî’ ile damgayı vuracağız’

Devamında konuşan Figen Altındağ ise “Sizlere çay veya benzeri atmayacağız” diyerek, kitleye gül attı. Figen’in konuşması “Jin, Jiyan, Azadî” sloganı ile kesildi. Kritik bir seçim beklediklerini söyleyen Figen, virajın sonunda olduklarını kaydetti. Midyat halkının renkleri ve dilleriyle sandıklarda cevap vereceklerini belirten Figen, “Geleceğimiz ve çocuklarımız için Pazar günü son gün. O günü çok güzel kullanmamız lazım. Bu seçim sadece Kürtler için değil, ezilen bütün halklar, Araplar ve Süryaniler için çok önemli ama en çokta Kürt halkı için çok önemli. Bu seçin sadece Türkiye için değil, Rojava, Irak ve Suriye için de çok önemli. Ya barış ya savaş. Ya despotizm yada demokrasiyi hep beraber getireceğiz. Midyat halkı ve cevanı verecek. Pazar günü ‘Jin Jiyan Azadî’ ile damgayı Pazar günü vuracağız” diye konuştu.

‘14 Mayıs kadınların ve halkların kazanımı olacak’

Ardından aday Leyla Kaya da önemli seçime günler kaldığını hatırlatarak, “Kadın, çocuk, halklar, din ve dil düşmanı olan tek adam rejimini Midyat halkı sadıkta kaybettirecek. Alanın bu kadar dolu olması iktidara bir cevaptır. Kadının rengi, gençlerin gücü ve halkların iradesiyle bu tek adam faşist iktidar 14 Mayıs’ta yenilecek. Biz kadınlar ‘Jin Jiyan Azadî’ sloganı dünyaya yayarak tek adam rejimine gereken cevabı veriyoruz. 14 Mayıs halkların, kadınların ve gençlerin kazanımı olacak” şeklinde konuştu.

‘Hiçbir şey hesapsız kalmayacak’

Son olarak konuşan George Aslan da, AKP iktidarının yıllardır Kürt halkına baskı, zulüm, köy boşaltmaları, tutuklama ve gözaltılar dışında başka bir şey vermediğini söyleyerek, “90’larda birçok faili meçhul yaşandı. Binlerce köy boşaltıldı. Milyonlarca insanlar yerlerinden çıkarıldı. Ekonomik olarak bir çöküş yaşanıyor. Halklar bugün ekonomik kriz nedeniyle geçimini sağlayamıyor.Bu süre içerisinde 6 cumhurbaşkanı geldi ve Kürt halkını yok etmeye karşı bir siyaset yürüttüler. Ama başaramadılar. Bu mücadele yıllardan beridir devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 300’e aşkın hukukçular ve gazeteciler olmak üzere gözaltına alındılar. Halkın gözünü korkutmak istiyorlar. Bugün kaymakamlar ve valiler seçim çalışmaları için il başkanları gibi çalışıyor. Bir kamu görevlisi siyaset partililer arasında ayrım yapamaz. Midyat halkı mahalle muhtarlarını tek tek telefonla arayakarak, tehdit ediyor. Bu değişim gerçekleşmeli ve bunların tamamı hukuk önünde hesap verecekler. Hiçbir şey hesapsız kalmayacak” diye belirtti.

Program, Koma Azwêrî, Koma Tîrêj ve Koma Mahsum’un sahne almasıyla seslendirdiği şarkılar ve çekilen halaylarla son buldu.19:30

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ