Midyat’ta kaybettirilen Eroğlu’nun akıbeti soruldu

Midyat’ta kaybettirilen Eroğlu’nun akıbeti soruldu
  • 10 Eylül 2022 12:50
Kayıp yakınları, 21 Eylül 1995’te gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Şeyhmus Eroğlu’nun akıbetini sordu. 
Kayıp yakınları ile İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eyleminin 709’uncu haftasında Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı’ndaki Yaşam Hakkı Anıtı önünde açıklama yaptı. Eylemin bu haftasında 21 Eylül 1995 tarihinde köy korucuları ile askerlerin gece yarısı gerçekleştirdiği baskın sonucunda gözaltına alınıp, kendisinden bir daha haber alınmayan Şeyhmus Eroğlu’nun akıbeti soruldu.
KÖYÜNDEN GÖÇ ETTİRİLDİ
İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp Komisyonu Üyesi Fırat Akdeniz tarafından okunan Eroğlu’nun hikayesi şöyle: “Şeyhmus Eroğlu, 1930 yılında Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Bardakçı (Batê) köyünde doğdu. Evli ve yedi çocuk babasıydı. Yaşadığı köye sık sık baskın yapan askerler ve korucular tarafından korucu olmaya zorlanıyordu. Köye yapılan baskınların birinde, kardeşiyle birlikte gözaltına alınan Şeyhmus Eroğlu daha sonra serbest bırakıldı. Eroğlu ailesi baskılar sonucu köyden ayrılmak zorunda kaldı. Şeyhmus Eroğlu, ailesiyle birlikte Batman merkeze taşındı. Birkaç yıl burada yaşadı.
GİRİŞİMLER SONUÇSUZ KALDI
21 Eylül 1995 tarihinde köy korucuları ile askerlerin gece yarısı gerçekleştirdiği baskın sonucunda, Şeyhmus Eroğlu gözaltına alınarak Mardin’e getirildi. Gözaltı sonrası ailesinin Şeyhmus Eroğlu’nu bulmak, kendisinden haber alabilmek için yaptığı tüm girişimler sonuçsuz kaldı. Yetkililer ise Eroğlu’nun ne ev baskınını, ne de gözaltına alındığını kabul etti.
İŞKENCEYE UĞRADIĞI GÖRÜLDÜ
  
Onunla aynı zamanda gözaltında kaldığını belirten kimi görgü tanıkları ise Şeyhmus Eroğlu’nun gözaltında tutulduğunu, ağır işkenceler gördüğünü, daha sonra da serbest bırakıldığını söyledi. Yine Midyat’taki kimi görgü tanıklarının ifade ettiğine göre serbest bırakıldığının söylendiği tarihte, özel timlerin olduğu bir arabanın içinde görüldü. Şeyhmus Eroğlu’ndan, gözaltına alındığı tarihten itibaren bir daha haber alınamadı.”
Hikayenin okunması ardından kayıp yakınları, Şeyhmus Eroğlu ve diğer tüm kayıp ve faili meçhul siyasi cinayetlere kurban gidenler için 1 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ