Mardin Roj

Mesrur Barzani Şengal’i hedef gösterdi

Mesrur Barzani Şengal’i hedef gösterdi
  • 11 Mayıs 2022

Federe Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Şengal’i hedef göstererek, “Irak hükümetinin bu konuda üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekiyor” dedi. 

 

Federe Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Irak ordusunun KDP ve Türkiye destekli 18 Nisan’da saldırı başlattığı Şengal’i bir kez daha hedef gösterdi. Hewlêr’de Kabine Toplantısı ardından açıklama yapan Barzani, “Şengal Anlaşması” üzerinden Irak’ın Şengal’e yönelmesini istedi.

 

Barzani, şunları söyledi: “Orada kendisini dayatan gruplar ile Irak güvenlik güçleri arasında çatışmalar ve sorunlar da yaşandı. Çekilmek bir yana, Suriye’den daha fazla güç takviyesi yaptılar ve birbirlerine karşı durdular. Aynı zamanda gördük ki yine binlerce Şengalli Kürdistan Bölgesi’ne yöneldi ve oradaki sağlıksız güvenlik koşulları nedeniyle göç etmek zorunda kaldı. Bu nedenle biz Şengal Anlaşması’nın uygulanması gerektiğini vurguluyoruz ve Irak hükumetinin bu konuda üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekiyor ki Kürdistan Bölgesi’ne göç edenlerin serbestçe evlerine dönebilsin.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ