Mêrdîn’deki saldırı karakola 300 metre mesafede gerçekleşti

Mêrdîn’deki saldırı karakola 300 metre mesafede gerçekleşti
  • 20 Ocak 2023 14:47

Mêrdîn’de 5 kişinin öldürüldüğü saldırı, karakola 300 metre mesafede olmasına rağmen müdahale edilmediği belirtildi. Saldırıda kiralık araç kullanıldığı kaydedilirken, gözaltına alınanlar, 5 kişiyi yanlarında bulunan ziynet eşyalarını almak için öldürdüklerini savundu. 

 

 

 

Mêrdîn’de Nisêbîn (Nusaybin) ve Qoser (Kızıltepe) ilçeleri arasındaki Qesra Serçixan (Durakbaşı) mevkiinde gece saatlerinde Irak plakalı bir araca dönük gerçekleştirilen silahlı saldırı sonucu Federe Kurdîstan Bölgesi nüfusuna kayıtlı Hindirin Abdullah Salih (39), Wahida Haydar Casim (63), Abdullah Saleh Mustafa (69), Çimen Şahin Halid (75) ve Ahmed Celaleddin İbrahim (45) yaşamını yitirdi.

 

 

 

Olayın ardından başlatılan soruşturma kapsamında 6 kişi gözaltına alınndı. Gözaltılardan Z.K. ve A.Y. iserbest bırakılırken, 4 kişinin Oğuz Jandarma Karakolu’ndaki işlemleri devam ediyor. İfade işlemleri tamamlananların gözaltı süreleri uzatılırken, işlemlerinin tamamlanmasının ardından 4 ismin Mardin Adliyesine sevk edilmesi bekleniyor.

 

 

 

KİRALIK ARAÇ KULLANILDI

 

 

 

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınanların Jandarmada ifadeleri devam ederken, Mezopotamya Ajansı’nın (MA) ulaştığı bilgilere göre; cinayette kiralık araç kullanıldı. Aracın resmiyetteki sahibinin Z.K. olduğu tespit edildi. Z.K.’nin verdiği bilgiler üzerine aracın gerçekte sahibi olan kişinin A.Y. olduğu, A.Y.’nin de aracı kardeşi M.Y.’ye verdiği belirlendi. Aracın M.Y. tarafından A.K., M.Ş. ve F.A. isimli kişilere kiralandığının belirlenmesi üzerine toplam 6 kişi gözaltına alındı.

 

 

 

Yapılan incelemeler sonucunda olaya karıştığı belirlenen aracın sahibi de gözaltına alındı. Aracın sahibi olduğu belirlenen Z.K., aracın resmi olarak kendisine ait olduğunu ancak aracın sahibinin A.Y. olduğunu savundu. Olay günü kendisinin A.Y. ile birlikte bir arkadaşına misafir olduklarını dile getiren Z.K., aracı A.Y.’nin kardeşi M.Y.’nin tanımadığı kişilere kiraya verdiğini duyduğunu söyledi. Z.K., olayla ilgili bilgisi olmadığını savundu.

 

 

 

Yine edinilen bilgilere göre; olaya karışanlardan birinin Duhok’ta bir dönem işçi olarak katledilen ailelerden birinin yanında çalıştığı, yakın zamanda Mêrdîn’e döndüğü kaydedildi.

 

 

 

KARAKOL MÜDAHALE ETMEDİ

 

 

 

Saldırının, Yeniköy Hudut Karakolu’na yaklaşık 300 mesafede gerçekleştiği, ancak askerlerin olaya müdahale etmediği belirtildi. Araca yapılan silahlı saldırı karakolun termal kameralarına da yansıdı.

 

 

 

SAVCI GAZETECİLERE ‘SOYGUN’ BİLGİSİ VERDİ

 

 

 

Saldırıya dair soruşturma devam ederken, Mardin Cumhuriyet Savcısı Ekrem Yıldız, dün resmi olmayan bir şekilde olaya dair verdiği ilk bilgilerde şahıslardan birinin saldırıyı kabul ettiğini, diğerlerinin kabul etmediğini savundu. Savcı Yıldız, saldırıyı kabul eden kişinin “Borçlarımız vardı. Borcumuzu ödemek için yaptık” dediğini ileri sürdü. Savcı, “2 kafadar” diye belirttiği kişilerin olayı “Soygun için gerçekleştirdiklerini” söylediklerini öne sürdü.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ