Mêrdîn’de Roboskî açıklaması: Sorumluların ortaya çıkarılmaması ikinci insanlık suçudur

Mêrdîn’de Roboskî açıklaması: Sorumluların ortaya çıkarılmaması ikinci insanlık suçudur
  • 28 Aralık 2022 21:38

Mêrdîn Emek ve Demokrasi Platformu, Roboskî Katliamının yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada “11 yıl, olayın ardındaki tüm sorumluların ortaya çıkarılması için uzun bir zaman, ikinci bir insanlık suçudur” dedi.

 

Mêrdîn Emek ve Demokrasi Platformu Roboski Katliamının 11’inci yıldönümü dolayısıyla açıklama yaptı. KESK Mêrdîn Şubelerinin olduğu binanın önünde çok sayıda kişinin katıldığını açıklamada metni SES şube yöneticisi Mücahit Cevheroğlu okudu.

 

11 yıldır katliamın ne sorumluları ne de faillerinin yargı önüne çıkarılmadığını kaydeden Cevheroğlu, vicdanları rahatlatacak bir özür dilenmediğini söyledi. 11 yıldır katliamın üzerinin örtüldüğünü kaydeden Cevheroğlu, “Roboski katliamı, AKP hükümetinin Kürt sorununda izlediği askeri çizginin sonuçlarından birisidir. AKP, bugün izlediği politika Kürt halkına 90’lı yıllarda izlenen politikalarının izinden gittiği ortadadır. Ölümü, katliamı sıradanlaştıran, teknikleştiren hatta ‘yasa dışı bir iş yapıyorlardı’ diyerek de haklılaştırmaya çalışan bu zihniyet, dünden bugüne devam etmektedir” dedi. Katliamın insanlık suçu olduğunu kaydeden Cevheroğlu, “Bu insanlık suçu faili meçhul kalamaz. 11 yıl, olayın ardındaki tüm sorumluların ortaya çıkarılması için uzun bir zaman, ikinci bir insanlık suçudur. AKP derhal görevini yerine getirmeli, bu suçu peş peşe işlemekten vazgeçmelidir. Bizler, daha eşit, özgür ve demokratik bir ülkede, bir arada yaşam umudunu koruyan ve bu uğurda mücadele eden emek,meslek ve sivil toplum örgütleri olarak, devleti yaşananların bir katliam olduğunu kabul etmeye, sorumlu ve faillerinin yargı önüne çıkarılması için, üzerine düşen görevi yapmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Açıklama sloganlarla sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ