Mêrdîn’de KYK öğrencilere soruşturma açtı

Mêrdîn’de KYK öğrencilere soruşturma açtı
  • 11 Kasım 2023 13:21

Zeren Ertaş’ın KYK Yurdu’nda asansör düşmesi sonucu hayatını kaybetmesi üzerine Mêrdîn’deki KYK Kız Öğrenci Yurdu’nda protesto eylemi gerçekleştiren öğrenciler hakkında yurt tarafından soruşturma açıldı.

Aydın’da Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı bir Kız Öğrenci Yurdu’nda asansör düşmesi sonucu Zeren Ertaş isimli bir öğrencinin hayatını kaybetmesi üzerine Mêrdîn KYK Kız Öğrenci Yurdu’nda protesto eylemi gerçekleştiren öğrenciler hakkında soruşturma açıldı. 27 Ekim tarihli protesto eylemi nedeniyle KYK tarafından başlatılan soruşturma kapsamında öğrenciler hakkında başlatılan disiplin soruşturmasında savunma yapmaları istendi. “KYK’ya hakaret ettikleri” iddia edilen öğrencilerin bazılarına da “27.10.2023 tarihinde yurtta protesto gerçekleştirmek amacıyla öğrencileri örgütlediğiniz” şeklinde suçlama yöneltildi.

Öte yandan Mêrdîn Şahmaran Kadın Platformu tarafından 30 Ekim tarihinde yurt binası önünde düzenlenen açıklamaya katılan öğrencilere de benzer bir soruşturma açılırken, disiplin soruşturması açılan öğrenci sayısının 40’tan fazla olduğu öğrenildi.

Bazı öğrenciler ifade vermeyi reddederek, gerçekleştirdikleri protestonun haklı bir protesto olduğunu yurt yöneticilerine bildirdi.

ŞAHMARAN KADIN PLATFORMU’NDAN AÇIKLAMA

Konuya dair Mêrdîn Şahmaran Kadın Platformu sanal medya hesabından açıklama yaparak, öğrenciler hakkında soruşturma açılmasına tepki gösterdi. Platform X (twitter) hesabından şu açıklamayı yaptı: “Mardin KYK Kız Yurdundaki öğrencilere, Zeren Ertaş’ın ölümünü ve yurttaki sorunları protesto etmeleri nedeniyle, yurttan atma tehdidi ile disiplin soruşturması başlatılmış. Sorunları çözmek yerine baskı kurulan bu zihniyeti kabul etmiyor ve kınıyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ