Mêrdîn’de kimyasal silah protestosu

Mêrdîn’de kimyasal silah protestosu
  • 6 Ocak 2023 20:38

Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma, Dayanışma Derneği (MEBYA-DER) Mêrdîn Şubesi, Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’nin Zap, Avaşîn ve Metîna bölgelerinde gerçekleştirdiği kimyasal saldırılara ilişkin açıklama yaptı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mêrdîn Şube binası önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. Açıklamayı MEBYA-DER Eşbaşkanı Sabah Kuday yaptı.

 

Türkiye’nin kimyasal silah kullanımına dair ortaya çıkan görüntülere rağmen kamuoyunu tatmin edecek bir açıklama yapmadığını kaydeden Kuday, “Bilimsel bir çalışma ile bu iddiaların aksini ortaya koyan bir rapor veya belge de sunulmamıştır. Bu durum iddiaların gerçeklik durumunu güçlendirmektedir” dedi. Kimyasal silah kullanımıyla ilgili iddiaların ciddiliğinin dikkate alınması ve Türkiye iç hukuku uyarınca yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturulması gerektiğini kaydeden Kuday, “Ayrıca uluslararası yükümlülük üstlenen bir ülke olan Türkiye kendi iç denetim mekanizmalarını da harekete geçirmelidir. Bu iddialar ancak bu şekilde hareket edilerek sonuçlandırılabilir görüşündeyiz” dedi.

 

Kimyasal silah kullanımının ciddi bir konu olduğu ve ciddiyetle ele alınması gerektiğini dile getiren Kuday, “Olay yeri incelemesi, otopsi ve diğer delil toplama yöntemleri(BM Minnesota Otopsi Protokolü) kullanılmadan, zan altında bırakılan bir bakanlığın, “Böyle bir şey yok, bu bir yalandır” açıklaması mutlak doğru olarak ele alınmamalıdır. Aksi takdirde uluslararası Sözleşme ve 5564 sayılı kanunun bir önemi kalmayacaktır. Dolayısıyla bu tip durumlarda yargı organları ile idari ve siyasi denetim mekanizmalarının üzerinde düşen görevi yapmaları gerekmektedir. Gerçek ancak böyle ortaya çıkabilir” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ