Mardin Roj

Mehmet Sincar mezarı başında seslendi: Devlet utansın

Mehmet Sincar mezarı başında seslendi: Devlet utansın
  • 4 Eylül 2020 13:29 | Son Güncellenme: 4 Eylül 2020 13:30

DEP Milletvekili Mehmet Sincar’ın ölüm yıl dönümünde mezar başında konuşan eşi Cihan Sincar, “Devlet kendi milletvekilinin katilini bu güne kadar ortaya çıkarmadığı için utansın” dedi.

Batman’da 4 Eylül 1993’te partisinin İl Örgütü yöneticisi Metin Özdemir ile birlikte Elma Sokak’ta uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren DEP Milletvekili Mehmet Sincar, Mardin’in Kızıltepe ilçesi Fırat Mahallesi’nde bulunan mezarı başında anıldı. Anmaya Sincar’ın ailesi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Ömer Öcalan ve İmam Taşçıer, partililer ve çok sayıda kişi katıldı. Anma, yapılan saygı duruşu ile başladı.

SİNCAR: BİZ DEĞİL DEVLET UTANACAK

Sincar’ın eşi Cihan Sincar, eşinin öldürülmesinin üzerinden geçen 27 yılda faillerinin ortaya çıkarılmamasının devletin ayıbı olduğunu söyledi. Sincar, “Devlet kendi milletvekilinin katilini bugüne kadar ortaya çıkarmadığı için utansın. Bir Hizbullahçıyı çıkarıp katili olduğunu söylediler, onu da serbest bıraktılar. Ne yaparlarsa yapsınlar, bu failleri ortaya çıkarmak bizim borcumuzdur. Biz değerimize borçluyuz. Ömrümüz yettiği kadar. Bizim ömrümüz yetmez ise çocuklarımız bunun peşini, davanın peşini bırakmayacak. Sesimiz herkese gitsin. Bugüne kadar insanımız da partimiz de kendine göre bedelini ödedi” dedi.

Davanın zamanaşımına uğratılmak istendiğini dile getiren Sincar, “Biz davamızın peşini bırakmayacağız. Bu şeref ve namus bayrağıdır. Bu bayrağı taşıyacağız. Herkese de bu çağrıyı yapıyoruz. Söz veriyoruz mezarlık üstünde, demokrasi ve saldırılara karşı mücadele verenlerin mücadelesini devam ettireceğiz” diye konuştu.

“Bizim başımız diktir” diyen Sincar, “Bizler değil, devlet utanacak. Biz yitirdiklerimize layık olmaya çalışacağız. Sözümüz sözdür” ifadelerini kullandı.

‘ÇARE KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ’

HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, demokrasi mücadelesinde bu zamana kadar açık açık veya faili meçhul bir şekilde çok sayıda siyasetçinin katledildiğini hatırlattı. Sincar’ın öldürülmesinin ardından Türkiye’de büyük bir utancın yaşandığını, köylerin yakıldığını, insanların göçertildiğini, 17 bin kişinin faili meçhul cinayetin yaşandığını anımsatan Taşçıer, yüzleşme çağrısı yaptı. Taşçıer, Türkiye’deki tüm sorunların çözümünün Kürt sorununun çözümünden geçtiğini vurgulayarak, çözüm için mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, Kürt düşmanlığının devam ettiğini ifade ederek, buna karşı barışı ve demokrasi mücadelesini savunacaklarını söyledi.

‘SAVAŞ SİYASETİNİN GELECEĞİ YOK’

Sincar’ın mücadele arkadaşı ve eski DEP Milletvekili Ali Yiğit ise Sincar’ın katledilmesi ve sonrasında yaşananları anlatarak, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüştüklerini ve sorunun çözümünün diyalog olduğu konusunda ortak fikir beyan ettiklerini söyledi. Demirel’in de kendileri gibi düşündüğünü ve savaşın çözüm olmadığını beyan ettiğini dile getiren Yiğit, sonrasında yaşanan süreçte Demirel’in söylemlerinin aksine savaş siyasetinin devam ettirildiğini belirtti. Bugün halen savaş siyasetine devam edildiğini belirten Yiğit, “Bu siyasetin geleceği yok. Bu siyaset ile çözüm olmaz. Halkımız iyi kardeşlik ve barış olmasını istiyor. Biz umut ediyoruz ki bu savaş bitecek, kardeşlik kazanacak, bu soruna çözüm bulunacak” dedi. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ