Medya Çınar mezarı başında anıldı

Medya Çınar mezarı başında anıldı
  • 24 Mart 2022 15:44

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağır tecride karşı cezaevinde yaşamına son veren Medya Çınar, mezarı başında anıldı. 

 

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 25 Mart 2019’da yaşamına son veren Medya Çınar, Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Margik (Çimenli) köyündeki mezarı başında anıldı. Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) ile HDP il ve ilçe örgütleri tarafından gerçekleştirilen anmaya Barış Anneleri de katıldı. Heyeti köyde Medya Çınar’ın annesi Çaçan Çınar karşıladı. Heyet, anne Çınar ile birlikte mezarlığa geçtikten sonra anma, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenler anısına yapılan saygıyla duruşu ile başladı.

 

Anmada konuşan HDP Kızıltepe İlçe Eşbaşkanı Aysel Ayav, Medya Çınar ve arkadaşlarının mücadelesine sahip çıkacaklarını belirterek, saygıyla anladıklarını dile getirdi. Ardında TJA aktivisti Emine İnan, Kürt kadınlarının mücadele tarihine dikkat çekerek, Kürt kadınlarının her zaman direniş ve mücadele içinde olduğunu söyledi. Mücadele eden kadınların direnişlerinin gözler önüne serilmesi gerektiğini ifade eden İnan, Medya Çınar’ın da direnişi ile tarihe yazılan kadınlardan bir olduğunu ifade ederek, “Feodaliteye, zulme, baskılara karşı mücadele etti. Cezaevinde de mesajı açıktı. Mesajı; kadınların iradesi ile tecridi kıracaklarını söyledi. Medya arkadaş şahsında cezaevlerinde tecride karşı bedenleri ile canlarıyla duranları bir kez daha anıyoruz. TJA olarak binlerce kadın adına Medya arkadaşın mezarı başında sözümüzü tekrar ediyoruz; bize bıraktığı mücadele mirası, aydınlattığı yolda devam edeceğiz. Tecride karşı, Kürt halkının katledilmesine karşı, dilimizde karşı saldırılara, asimilasyona karşı mücadele edeceğiz. Onu unutmayacağız” diye konuştu.

 

Açıklama “Şehid namirin” sloganları eşliğinde sona erdi. (Mezopotamya)

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ