MEBYA-DER yönetimini belirledi: Kobanê kırmızı çizgimizdir

MEBYA-DER yönetimini belirledi: Kobanê kırmızı çizgimizdir
  • 1 Kasım 2020 14:07 | Son Güncellenme: 1 Kasım 2020 14:09

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Kobanê’ye saldırı sinyallerine karşı, “Kobanê Kürt halkının kırmızı çizgisidir” uyarısında bulundu.

Mardin’de Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER) 1’inci Olağan Kongresi gerçekleştirildi. Artuklu ilçesinde bulunan bir düğün salonunda gerçekleştirilen kongreye, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, partililer ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Saygı duruşuyla başlayan kongrede konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Kürtlere dönük saldırıların her geçen gün arttığını belirterek, “Bugün AKP-MHP faşizmi en kirli savaşını gençler, aileler ve kadınlar üzerinden uyguluyor. MEBYA-DER hem Mardin’de hem de bütün Kürdistan’da Kürt düşmanlığı yapanlara karşı en iyi şekilde cevap olacaktır” dedi.

‘KOBANÊ KIRMIZI ÇİZGİMİZ’

1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nü kutlayan Aydeniz, Kürt halkının mücadelesiyle DAİŞ saldırılarının püskürttürüldüğünü ve 6 yıl önce Kobanê’nin özgürleştirdiğini söyledi. Kobanê’nin halen işgal girişimleriyle karşı karşıya olduğuna işaret eden Aydeniz, “İktidar bugün yeniden saldırılarını Kobanê’ye yöneltmek, Kürtlerin topraklarını işgal etmek istiyor. Ama Kobanê Kürt halkının kırmızı çizgisidir. Ona karşı yaklaşımımız herkes tarafından bilinsin” uyarısında bulundu.

‘ÇÖZÜM İMRALI’DA’

İktidarın kendi varlığını Kürt halkına yönelik saldırılarla sürdürmeye çalıştığını dile getiren Aydeniz, Türkiye’nin iktidar eliyle kaosa sürüklendiğini söyledi. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çeken Aydeniz, iktidarın kaostan çıkmak için aradığı çözümün Avrupa’da değil, İmralı’da olduğunu vurguladı.

‘İKTİDARIN MEŞRUİYETİ KALMADI’

AKP iktidarının meşruiyetinin kalmadığını ifade eden Aydeniz, “Hem Avrupa hem de içte hiç bir dostu kalmadı. İçerdeki siyasette yaşadığı kaosla kendini var ediyor. Kürt halkı onların bittiğini çok iyi biliyor. Bugün Kürt halkının mücadelesini bütün dünya görüyor. Zorbalık ve baskıların her alanda olduğunu biliyoruz ama özgürlük hareketi bugün en yüksek yerde olduğu için bugün saldırıların bu kadar çok arttığını çok iyi biliyoruz. Kürt halkı bunu çok iyi bilmeli ve görmelidir. Buna karşı da ulusal birlik ve parti çalışmalarının hiç durmaması gerekiyor. Dört parça Kürdistan’da zaman bu faşizmi kırma ve özgürlük zamanıdır. Özgürlük gelene ve tecrit kalkana kadar bize durmak yok. Her gün her dakika bunun için çalışacağız” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından gidilen seçimlerde MEBYA-DER yönetimi belirlendi. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ