Mardin Roj

MEBYA-DER davasında 10 kişi tahliye edildi

MEBYA-DER davasında 10 kişi tahliye edildi
  • 03 Aralık 2021
MEBYA-DER Eşbaşkanı Gülistan Önver’in de aralarında bulunduğu 17 kişi hakkında dernek faaliyetleri gerekçe gösterilerek açılan davada, tutuklu bulunan 10 kişi tahliye edildi. 
Van’da Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği  (MEBYA-DER) üyesi oldukları ve dernek bünyesinde yürüttükleri  faaliyetleri gerekçesiyle 10’u tutuklu 17 kişi hakkında “Örgüt üyeliği” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması Van 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Van T Tipi Cezaevi’nden tutuklu bulunan MEBYA-DER Eşbaşkanı Gülistan Önver ile dernek üyeleri  Şevket Kaplan, Cihat Aksu, Kamuran Çiftçi, Sıracattin Bayhan, Ceyda Dindar, Mahmut Dindar, Azize Öner, Savaş Encü, Halil Karakoç, Ses Görüntü Bilişim Sistemi ( SEGBİS) ile duruşmaya katılırken, tutuksuz yargılanan Nuhi Alıcı, Nebi Kaçak, Muhsin Demir,  İsa Demirağaç, Halime Süslü, Emine Şaybak, Cevzet Bilekçi ile avukatları duruşmada hazır bulundu.
DERNEK FAALİYETLERİ
Duruşmada derneğin eşbaşkanı ve üyeleri, İçişleri Bakanlığı onayıyla derneğin açıldığını belirterek, suçlamaya konu yapılan faaliyetlerin tamamının dernek tüzüğünde yer aldığını söyledi. Avukatlar da dernek çalışmalarının resmi olduğunu,  tutuklu yargılanma süresinin de göz önünde bulundurularak 10 kişinin tahliyesini talep etti.
TAHLİYE KARARI
Savunmalarından ardından mütalaasını sunan savcılık, dosyada eksiklerin tamamlanması için tutuklama tedbirinin devam etmesini talep etti.
Verilen aranın ardından mahkeme, tutuklu 10 kişinin tahliyesine karar vererek duruşmayı 18 Şubat 2022’ye erteledi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ