Mardin Roj

Mazlum Turan’ı vuran polisin davasında reddi hakim talebi

Mazlum Turan’ı vuran polisin davasında reddi hakim talebi
  • 22 Ekim 2019

Kızıltepe’de 2015 yılında 16 yaşındaki Mazlum Turan’ın öldürülmesiyle ilgili yeniden açılan davada, önceki duruşma verdiği beraata ilişkin mütalaa nedeniyle men edilmesi istenen savcıdan sonra bu defa da avukatlar reddi hakim talebinde bulundu.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, 28 Ağustos 2015 tarihinde “dur” ihtarına uymadığı iddiasıyla vurulan 16 yaşındaki Mazlum Turan’ın, öldürülmesine ilişkin polis memuru Süleyman Esenboğa hakkında verilen karara yapılan itirazın kabul edilmesi üzerine yeniden başlayan davanın 3’üncü duruşması görüldü.

Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Turan’ın aile avukatları hazır bulundu. Sanık Süleyman Esenboğa ve avukatı ise, yine Mersin Adliyesi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.

‘SAVCININ MEN EDİLMESİ TALEBİ SAVCININ YANINDA MÜZAKERE EDİLDİ’

Yapılan kimlik tespitinin ardından duruşmaya geçilirken, Turan ailesinin avukatı Erdal Kuzu, söz aldı. Kuzu, 18 Ekim’de görülen duruşmada yaşananları hatırlatarak, “Biz önceki duruşmada sanığın öldürme eylemini ‘kanun gereği’ olarak beyan eden savcı hakkında dosyadan men edilmesi yönünde talepte bulunmuştuk. Ancak mahkeme heyeti bu talebimizi salondan çıkmayarak men edilmesini istediğimiz savcının yanında müzakere etmiş ve reddetmişti. Bu yaşananlar da mahkeme heyetinizin tarafsızlığını gölgeye düşürmeye yetmektedir. Bu nedenle reddi hakim talebinde bulunuyoruz” dedi.

11 KASIM’A ERTELENDİ

Kuzu’nun reddi hakim talebi üzerine duruşmaya ara veren mahkeme heyeti, “mahkemenin tarafsızlığına gölge düşüren bir durum olmadığı” iddiası ile talebin reddi yönünde karar verdi. Mahkeme avukatların Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuruda bulunmasının önünün açık olduğunu belirterek, duruşmayı 11 Kasım tarihine erteledi.

DAVA HAKKINDA

Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi sanki polis Esenboğa hakkında geçtiğimiz Ocak ayında aldığı kararında “Taksirle ölüme neden olma” suçundan 3 yıl hapis cezası vermişti. Mahkeme verdiği bu kararında “takdiri indirim” ve “iyi hal indirimi” uygulayarak, cezayı 1 yıl 10 ay 15 güne indirmişti. Turan ailesinin avukatları ile önceki savcılığın itirazı üzerine Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, verilen cezada indirim yapılmasına yer olmadığı ve verilen cezanın da eksik olduğu gerekçeleri ile kararı bozmuştu.

Yeniden başlayan yargılamada dosya savcısı değişirken, önceki savcının sanığın “kasten adam öldürme” suçundan müebbet hapis istemi yönünde verdiği mütalaa, yeni gelen savcı tarafından bozularak, sanığın “kânun gereğini yerine getirdiği” iddiası ile beraatına karar verilmesini istemişti. Bunun üzerine Turan ailesinin avukatları savcının “tarafsızlığını yitirdiği” gerekçesi ile dosyadan men edilmesini istemiş ancak mahkeme heyeti, talebi savcının yanında müzakere ederek, reddi yönünde karar vermişti. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ