Mardin Roj

Mazlum Ebdî’den Ulusal Birlik için taraflara çağrı

Mazlum Ebdî’den Ulusal Birlik için taraflara çağrı
  • 28 Mart 2021

PYNK ve ENKS arasında durma noktasına gelen ulusal birlik görüşmelerinin devam etmesi gerektiğini belirten QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdi, taraflara diyalog masasına geri dönme çağrısı yaptı.

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanı Mazlum Ebdi, Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK) ile ENKS arasında devam eden ve bir süredir durma noktasına gelen ulusal birlik çalışmalarına ilişkin ANHA’ya konuştu.

Tarafları diyalog masasına davet eden Ebdi, ulusal birliğin stratejik hedefleri olduğunu vurguladı. PYNK ve ENKS arasında ABD’nin de aracılığıyla devam eden görüşmelerin önemli olduğunun altını çizen Ebdi, “Bu konudaki tutumumuz nettir. Kürt halkının ulusal birliği stratejik hedeflerimiz arasında bulunuyor. Bu hedef halkımızın geleceğini etkileyen son derece önemli bir konudur” dedi.

‘PEŞMERGE KONUSU DUHOK ANLAŞMASINA GÖRE ÇÖZÜLMELİ’

ENKS ve PYNK arasında yaşanan sorunların çözümü için Duhok Anlaşması’na işaret eden Ebdi, “Tarafların birbirini suçlayan açıklamaları olumsuz bir atmosfer yarattı. Özellikle sorun edilen peşmergelerin askeri konumu daha önce de belirtildiği gibi Duhok Anlaşması çerçevesinde çözülebilir” ifadelerini kullandı.

DİYALOG MASASINA DAVET

Her iki tarafa diyalog masasına geri dönme çağrısında bulunan Ebdi, “Kürt halkı başta olmak üzere Suriye’de yaşayan tüm halkların aydınlık bir geleceğe kavuşturulması için ulusal çıkarların dar parti çıkarlarının üstünde tutulması gerekiyor. Bu temelde PYNK ve ENKS’li kardeşlerimizi sorumlu bir ruhla hareket etmeye ve diyalog masasına yeniden oturarak anlaşamadığı konuları tartışarak çözmeye davet ediyoruz” dedi.

Ebdi devamla “Daha önce de belirttiğimiz gibi Kürt halkının ulusal birlik görüşmeleri Suriye’de krizin çözümü için halklar arasında sürdürülen diyaloğun bir parçasıdır. Bu ikisi birbirinden ayrı tutulamaz. Tüm enerjimizle bu zorlu süreci aşmak için çalışmaya devam edeceğiz. Suriye halkının 10 yıldan uzun süredir yaşadığı acıların son bulması ve güzel bir geleceğin inşası için bunu yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ