Mazlum Abdi: Saldırıya karşı hazırlıklıyız, direniş göstereceğiz

Mazlum Abdi: Saldırıya karşı hazırlıklıyız, direniş göstereceğiz
  • 26 Kasım 2022 21:18

Türkiye’nin saldırılarının DAİŞ’i güçlendirdiğine vurgu yapan QSD Genel Komutanı Mazlum Abdi, “Saldırıya karşı hazırlığımızı yaptık, şiddetli bir direniş göstereceğiz” dedi. 

 

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanı Mazlum Abdi, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarını değerlendirmek üzere zoom üzerinden basın toplantısı düzenledi. Türkiye’nin 20 Kasım’da başlattığı saldırılara ilişkin konuşan Mazlum Abdi, “ABD Brett McGurk üzerinden bize resmi olarak ABD’nin bu operasyona karşı olduğu bildirildi. Amerika’nın tutumunun daha güçlü olması gerekiyor ki saldırı ihtimali gündeme gelmesin” dedi.

 

KOBANÊ TEHDİDİ

 

Türkiye’nin DAİŞ’le mücadelenin sembolü olan Kobanê’ye saldırıp saldırmayacağı konusundaki değerlendirmesi sorulan Abdi, “ABD de Rusya da Kobanê’ye saldırı düzenlenmesine karşı. Bizler saldırıya karşı hazırlığımızı yaptık, şiddetli bir direniş göstereceğiz” diye belirtti. Şam hükümeti ile Türkiye arasında bu saldırılarla ilgili bir işbirliği olduğunu düşünmediğini belirten Abdi, “Herhangi bir saldırı gerçekleştiğinde Suriye Demokratik Güçleri ve Suriye ordusunun birlikte karşı koyması gerektiğini söylüyor ve böyle olmasını umuyoruz” diye konuştu.

 

ARAP ÜLKELERİNİN TAVRI

 

“Şu ana kadar Arap ülkelerinden Türkiye’nin bu saldırılarına karşı ciddi bir tavır görmedik, tutumlarını zayıf görüyoruz” değerlendirmesini yapan Abdi, yakın zamanda Türkiye’nin Rojava ve Federe Kurdistan Bölgesi’ne düzenlediği hava saldırılarını kınayan Mısır’a ise teşekkür etti. Mazlum Abdi, “Biz Türkiye ile savaşmak istemiyoruz, sorunu diyalog yoluyla çözmek istiyoruz ama eğer Türk devleti saldırılarına devam ederse bölgeye yayılan geniş bir savaş yaşanacaktır. Türk devleti ile savaşımız şu ana kadar Suriye topraklarında gerçekleşti ancak bir işgal olursa savaş, Türkiye’nin Suriye ile sınırı olan bölgelerine de yayılacaktır” ifadesinde bulundu.

 

SALDIRILAR TÜM KÜRTLERE YÖNELİK

 

Türkiye’nin saldırılarının Kürt birliğini de hedeflediğini vurgulayan Abdi, “Türkiye’nin saldırıları aynı zamanda Kürtlerin birliğini hedefliyor ve saldırılar bütün Kürtlere yönelik gerçekleştiriliyor. Kürdistan Bölgesi’yle aramızdaki ticaret sınır kapılarından şu an devam ediyor. Bu ticaretin saldırılar nedeniyle aksamamasını umuyoruz” diye konuştu.

 

‘IŞİD SALDIRIYA HAZIRLANIYOR’

 

Saldırıların DAİŞ’i güçlendireceğini kaydeden Abdi, şöyle konuştu: “Eğer Türkiye saldırırsa IŞİD güçlenecektir. IŞİD’li tutuklular kaçacaktır. Türkiye’nin saldırıları sırasında IŞİD’in de saldırıya geçeceğine dair bize ulaşan istihbarat bilgileri var.”

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ