Mardin Roj

Mazıdağı’nda 4 çocuğu istismar eden sanık yeniden yargılanacak

Mazıdağı’nda 4 çocuğu istismar eden sanık yeniden yargılanacak
  • 05 Ekim 2020

Mazıdağı’nda 3’ü kardeşi 4 çocuğu 2 yıl boyunca sistematik cinsel istismar ve işkenceye maruz bırakan E.A.’ya istinaf mahkemesinin verdiği beraat kararını Yargıtay bozdu. Cinsel istismarda bulunduğu çocuklarla birlikte yaşayan fail yeniden yargılanacak.

Mardin’in Mazıdağı ilçesinde 3’ü kendi kardeşi olmak üzere 4 çocuğa 2 yıl boyunca sistematik cinsel istismarda ve işkencede bulunan E.A., yargılandığı Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde “çocuğa yönelik nitelikli cinsel istismar” suçlamasıyla 50 yıl hapis cezası almıştı. 2017 yılında ortaya çıkan istismarın ardından tutuklanarak cezaevine gönderilen E.A.’ya yerel mahkeme 2018 yılının Ekim ayında ceza verdi. Verilen ceza istinaf mahkemesine taşınırken, Antep Bölge 17’nci Ceza Dairesi 2019 Temmuz ayında “verilen cezaya yeterli delil olmadığı” gerekçesiyle sanığa verilen cezayı bozarak beraatına karar verdi. Çocukların avukatları, dosyayı temyiz yoluyla Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay verilen beraat kararını “usule aykırı olduğu” gerekçesiyle bozarak sanığın yeniden yargılanmasına karar verdi.

Olay okulda ortaya çıktı!

İstismar, 2017 yılında üçüz kardeşlerden birinin okulda ders kapsamında “Bana kendini anlat” isimli otobiyografi çalışmasında “Seni en çok etkileyen olayları benimle paylaşır mısın?” bölümünde yazdıklarıyla ortaya çıkmıştı. Çocuk, otobiyografi kâğıdına, “Ben evde ağabeyimle yalnız kalmaktan korkuyorum. Size ağabeyimin ne yaptığını söyleyeceğim ama lütfen kimseye söylemeyin” ifadelerini kullandı. Yazılanları gören okul yönetiminin adli makamlara yaptığı başvuru sonrası bilirkişi ve psikolog eşliğinde çocuğun ifadesi alındı. Çocuğun ifadesinin ardından ise E.A.’nın diğer iki kardeşini ve lise öğrencisi bir çocuğu daha 2015-2017 yılları arasında sistematik cinsel istismar ve işkenceye maruz bıraktığı ortaya çıktı.

Yerel mahkeme 50 yıl hapis cezası verdi

Cinsel istismar nedeniyle gözaltına alınan E.A. ve dört çocuğun ifadesi alındı. Alınan ifadelerde çocuklar E.A.’nın kendilerine iki yıl boyunca sistematik olarak cinsel istismarda bulunduğunu dile getirdi. İfadelerin ardından tutuklanarak Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilen E.A. burada iki yıl kaldı. Hazırlanan iddianame sonrasında Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada E.A.’ya “çocuğa yönelik nitelikli cinsel istismar” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçlamalarıyla 50 yıl hapis cezası verildi.

İstinaf ‘yeterli delil yok’ diyerek beraat verdi!

Yerel mahkemenin verdiği karar sonrası Antep Bölge Adliye Mahkemesi 17’nci Ceza Dairesi’ne gönderilen karar bozuldu. Sanığın suçunu kabul eden ilk ifadesini delil için yeterli bulmayan mahkeme, sanığın 3 kardeşine ve diğer çocuğa cinsel istismarda bulunduğunu kabul etmesine rağmen sonrasında ifadesini değiştirdiğini, “Sanığın suçu işlediğine yönelik soyut iddia ve kabul dışında her türlü şüpheden uzak cezalandırılmasına yeterli delil bulunmadığına” karar verdi. Karara itiraz ederek dosyayı istinafa taşıyan sanık avukatlarının başvurusuna 13 Mart 2019 tarihinde yanıt geldi. Kararda yerel mahkemenin verdiği cezayı bozan istinaf, önce tahliye sonra da beraat kararı verdi.

Yargıtay yeniden yargılama kararı aldı

Verilen karar sonrası çocukların avukatları dosyayı temyiz yoluyla Yargıtay’a taşıdı. Temyiz kararına yanıt veren Yargıtay, istinaf mahkemesinin verdiği beraat kararını bozarak usulden yeniden yargılama yapılmasına karar verdi. Yargıtay avukatların yaptığı duruşmalı temyiz başvurusunu kabul ederek, sanığın Yargıtay yoluyla yeniden yargılanmasına karar verdi. Beraat alan ve Mazıdağı’da cinsel saldırıda bulunduğu üç kardeşi ile yaşayan sanık E.A. yapılan duruşmalar ile yeniden yargılanacak. (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ