Mazıdağı’nda 3 kişinin yaralandığı saldırıda kullanılan silahlar kime ait?

Mazıdağı’nda 3 kişinin yaralandığı saldırıda kullanılan silahlar kime ait?
  • 13 Kasım 2020 12:10 | Son Güncellenme: 14 Kasım 2020 17:45

Mardin’de 3 kişiye yönelik gerçekleşen saldırıda kullanılan uzun namlulu silahların jandarmaya ait olduğu iddia edildi. Saldırının faillerinden biri olan Cevdet Özkan’ın geçmişte de benzer bir olaya karıştığı ve 12 yıl hapis cezası almasına rağmen İnfaz Yasası ile tahliye edildiği ortaya çıktı.

Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı kırsal Xirbe Kurike (Tanrıyolu) Mahallesi’nde 11 Kasım gecesi Cevdet Özkan ve yakınları, aralarında mera ve arazi anlaşmazlığı olan akrabalarına uzun namlulu silahlarla saldırdı. Gerçekleşen saldırıda yaralanan 3 kişiden biri olan Hamit Özkan’ın hayati tehlikesi sürüyor. Yaralıların yakınları, olayla ilgili gözaltına alınan Cevdet Özkan ve diğer 3 kişinin kullandığı silahların koruculara ait olduğunu ileri sürdü.

Edinilen bilgilere göre, yaşanan olay iki aile arasında uzun yıllardır süren arazi anlaşmazlığından kaynaklı. Saldırganlardan Cevdet Özkan, kısa bir süre önce köyün içinden geçen yolun arazinden geçtiğini öne sürerek, yolu kapattı. Bu duruma akrabası olan diğer köylülerin tepki göstermesi üzerine Cevdet Özkan ve beraberindekiler silahlarla köy meydanında Hamit Özkan, Hamdiye Özkan ile Mehmet Özkan’ın üzerine uzun namlulu silahlarla ateş açtı.

SİLAHLAR JANDARMAYA AİT ÇIKTI!

Yaralıların yakınları, olayın ardından köye gelen Jandarma görevlilerinin saldırıda kullanılan silahların kendilerine ait olduğunu ve korucuların kullandığını kabul ettiğini dile getirdi. Nitekim köylüler Cevdet Özkan’ı “gizli korucu” olarak biliyor.

CEZAEVİNDEN İNFAZ YASASI İLE ÇIKMIŞ

Saldırının faillerinden Cevdet Özkan’ın daha önce de benzer bir olaya karıştığı öğrenildi. 2008 yılında husumet yaşadığı, yine akrabası olan Ali Özkan ve ailesine yönelik silahlı saldırıda 5 kişiyi yaralayan Cevdet Özkan, 12 yıl hapis cezası aldı. Bu cezası 2015 yılı sonlarında onaylanması üzerine cezaevine konulan Özkan’ın AKP ve MHP tarafından hazırlanıp, Nisan 2020’de Meclis’te kabul edilen “7242 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun” kapsamında denetimli serbestlikle serbest bırakıldığı öğrenildi. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ