Mardin Roj

MARSU’da cinsel saldırı iddiası

MARSU’da cinsel saldırı iddiası
  • 12 Kasım 2019

Mardin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan MARSU’da çalışan M.A.I. isimli belediye personelinin su sayacı okuma gerekçesiyle gittiği bir evde bir kadına cinsel saldırıda bulunduğu iddia edildi. Olayı öğrenen aile karakola giderek şikayette bulundu.

Erkek-devlet şiddetinin artarak devam ettiği Türkiye’de ekim ayında 38 kadın katledildi, 18 kadın ise şiddete maruz bırakılarak katledilmeye çalışıldı. Türkiye ve bölgede kadın hakları mücadelesi yürüten kadınlar, kadınların katledilmesinin, şiddetin, çocuklara yönelik istismarın, iktidarın kullandığı dil ve cezasızlık politikalarına bağlı olarak arttığına dikkat çekiyor. Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne tekrar kayyım olarak atanan Vali Mustafa Yaman’ın önceki kayyımlığı döneminde belediyenin iştiraki olan Kent A.Ş.’nin başına getirdiği polis memuru Ercan Uysaler’in bir kadını fuhuşa zorlaması henüz gündemden düşmemişken, bir suçun daha yaşandığı açığa çıktı.

Belediye bünyesindeki Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi’nde (MARSU) çalışan M.A.I isimli erkeğin, su sayacı kontrolü için gittiği bir evde bir kadını cinsel saldırıya maruz bıraktığı öğrenildi. Kadının ailesi yaşanan cinsel saldırının ardından suç duyurusunda bulundu.

AİLE ORTAYA ÇIKARDI

Ailenin şikayeti üzerine yargıya taşınan olayın emniyet tutanaklarına ulaşıldı. Tutanakta şunlar yer alıyor:

“Artuklu Merkezde bulunan MARSU idaresinde çalışan M.A. Işık adında bir belediye çalışanının eve su sayacını kontrol etmek için gittiği 31 Ekim’de olay yaşanıyor. Evde yalnız bulunan ve üç yıldır psikolojik tedavi gördüğü iddia edilen N.E.(19) adlı genç kadının bulunduğu evde belediye çalışanı ‘Su sayacınızı kontrol etmek için geldim’ diyerek kapıyı çalıyor. Kapıda bulunan sayacı kontrol etmesinin ardından ‘Burası soğuk içeri girebilir miyim?’ diyen personel daha sonra mutfağa giderek suyu kontrol etme bahanesiyle musluğu açıyor. Fiziki şiddette bulunarak kendisine saldıran personeli daha sonra evinden kovan kadın olayı ailesine anlatmasının ardından aile Artuklu İlçe Emniyeti’ne gelerek belediye personeli hakkında şikayette bulundu.”

AİLENİN SUYU KESİLDİ

Şikayet sonrası alınan ifadelerde, cinsel saldırı faili M.A I’nın evden ayrıldıktan sonra ailenin su sayacına kelepçe taktırdığı da kaydedildi. Ailenin şikayeti ardından karakola giden MARSU yetkililerinin olayın üzerini kapatmak için karakol çalışanlarına “Bu yalan iftira, her zaman bu olaylar yaşanıyor. Nerden biliyoruz ki böyle oldu” ifadelerini kullandığı öğrenildi.

Alınan ifadeler ve ailenin şikayeti sonrasında başlayan soruşturmanın ise devam ettiği kaydedildi. (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ