Mardin Roj

Mardinli Tutuklu Süresiz Açlık Grevine Başladı

Mardinli Tutuklu Süresiz Açlık Grevine Başladı
  • 04 Haziran 2022

Mardinli tutuklu Onur Yılmaz, cezaevinde yaşanan hak ihlallerine karşı süresiz açlık grevine başladı. HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar Onur Yılmaz’ın durumunu Meclis gündemine taşıdı. 

 

Kırıklar 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevinde tutulan Mardinli tutuklu Onur Yılmaz, cezaevinde yaşanan hak ihlallerine karşı 15 gün önce süresiz açlık grevine başladı. HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar Onur Yılmaz’ın durumunu Meclis gündemine taşıdı. Dündar, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Türkiye’deki cezaevlerinde tutukluların maruz kaldıkları hak ihlalleri, ulusal ve uluslararası birçok insan hakları kurumu tarafından defalarca kez rapor haline getirilmiş, derhal hak ihlallerinin son bulması çağrısında bulunulmuştur. Ancak bu durumun sonlandırılması bir yana cezaevlerindeki bu uygulamalar, her geçen gün katlanarak büyümektedir.

Kırıklar 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Onur Yılmaz, avukatı ve ailesiyle yaptığı görüşmelerde, maruz kaldığı hak ihlallerinin ortadan kaldırılması için 15 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olduğunu belirtmiştir. Yılmaz, Kırıkkale Cezaevi’nden sevk edilmesinin ardından “gözlem süresi” bitmesine rağmen ağır tecrit koşullarında tutulmaktaktadır.  Kaldığı hücrede sularının sık sık keyfi bir şekilde kesildiğini belirten Yılmaz, sosyal haklardan yararlanmasının da önüne geçildiğini ifade etmiştir.  Cezaevi müdürünün kendilerine sürekli tehditte ve kötü muamelede bulunduğunu ayrıca vurgulamıştır. Son olarak tek kişilik hücrede açlık grevinde olmasından ötürü gerekli durumda destekte bulunması için Yılmaz’ın refakatçi talebi de cezaevi idaresi tarafından reddedilmiştir.

 

Bu bağlamda;

  • Cezaevlerinde tutukluların maruz kaldıkları ve artık sistematik bir hale gelen hak ihlallerinin önüne geçilmesi için bir çalışma yapmayı planlıyor musunuz?
  • Onur Yılmaz’ın temel haklarından yararlandırılmamasından ötürü 15 gündür açlık grevinde olduğundan haberdar mısınız?
  • Yılmaz üzerinde ağır tecrit koşulları uygulanmasının nedeni nedir?
  • “Gözlem süresi” bitmesine rağmen neden tecrit koşulları sona erdirilmemiştir?
  • Yılmaz’ın kaldığı hücrede suların keyfi bir şekilde kesilmesinin nedeni nedir?
  • Tutukluların sosyal haklardan yararlanmalarının önüne neden geçilmektedir?
  • Yılmaz’ın refakatçi talebi neden reddedilmiştir?
  • Kırıklar Cezaevi müdürü hakkında başlatılmış herhangi bir soruşturma var mıdır veya olacak mıdır?
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ