Mardin Roj

Mardinli tutuklu Kadri Sancar’ın tedavi hakkı engelleniyor

Mardinli tutuklu Kadri Sancar’ın tedavi hakkı engelleniyor
  • 31 Temmuz 2021
İHD F Oturumu’nun haftalık eyleminde, İzmir Aliağa 1 Nolu T Tipi’nde olan hasta tutuklu Kadri Sancar’ın durumuna dikkati çekilerek, tedavisinin yapılmadığı belirtildi. 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, her hafta hasta tutukluların durumunu gündeme getirdiği “F Oturumu” eyleminin 488’inci hafta oturumunu salgın nedeniyle sanal medya hesapları üzerinden dernek binalarında düzenledi. Oturumda, İzmir Aliağa 1 Nolu T Tipi Cezaevinde bulunan hasta tutuklu Kadri Sancar’ın durumuna dikkati çekildi.
HER GÜN BİRİ YAŞAMINI YİTİRİYOR
Oturumda açıklamayı okuyan İHD Yöneticisi Ferit Bulut, hasta haklarının evrensel olduğunu söyledi. Devletin ihtiyacı olan herkese gerekli tıbbi desteği sağlamakla yükümlü olduğunu ifade eden Bulut, “Tedavi hakkı engellenemez. Ancak bu konuda dışarıda dahi ciddi sorunlar yaşanmakta, bu sorunlar, hapishane ortamında çok daha ağır sonuçlara yol açmaktadır. Bu sorunlar çözülmediğinden, hasta mahpuslar her geçen gün ellerimizden kayıp gitmektedirler” dedi.
‘CİNAYETTTİR’
Hasta tutuklularının tedavi ve sağlığa erişimin olmadığı olumsuz yaşam koşullarının hakim olduğu cezaevlerinde tutmanın cinayet olduğuna işaret eden Bulut, tutuklu Sancar’ın durumunu şöyle paylaştı: “Ulaşılan bilgiye göre; Kadri SANCAR, 17 yaşında iken gözaltına alınarak haksız suçlamalara maruz kalmış ve adil yargılanma hakkı ihlal edilerek 22 yıl hapis cezasına mahkum edilmiştir. Cezası Yargıtay tarafından onanan Sancar için avukatları, yeniden yargılama talebi ile Anayasa Mahkemesine başvuru yapmaya hazırlanmaktadırlar. Sancar, diger sağlık sorunlarının yanında, Hepatit- B hastası olup, gözaltında iken gördüğü işkencenin neden olduğu ciddi çene ve diş sorunları yaşamaktadır.”
TEDAVİ VE İLAÇ HAKKI ENGELLENİYOR
Hepatit B’nin tedavi edilmediği taktirde siroz ve kansere yol açabileceği, bulaşıcı ve öldürücü komplikasyonlara neden olabileceği uyarısında bulunan Bulut, “Bilinen bu hastalığı olmasına rağmen, Sancar’a,  uzun pandemi süreci boyunca,  kullanması gereken ilaçları verilmemiş, kontrol ve tetkikler için dahi hastaneye götürülmemiştir.  Tedavi edilmezse tüm dişlerini kaybetme riski olduğu bilinmesine rağmen diş tedavisi de yapılmamıştır. Diş hastalığının ağır sağlık sorunlarına yol açabileceği bilinmesine ve hali hazırda yemek yemesini engellemesi nedeniyle ciddi sorunlar ortaya çıkmış olmasına rağmen bir çözüm üretilmemektedir” diye belirtti.
Bulut, Sancar ve cezaevinde bulanan tüm hasta tutukluların serbest bırakma çağırısında bulundu.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ