Mardinli tutuklu, hak ihlali ve tecride karşı hücresini ateşe verdi

Mardinli tutuklu, hak ihlali ve tecride karşı hücresini ateşe verdi
  • 25 Ocak 2021 18:00

Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan Garibe Gezer, cezaevindeki hak ihlalleri ve PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı tutulduğu hücreyi ateşe verdiğini bildirdi.

Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan Garibe Gezer, cezaevinde maruz kaldıkları hak ihlallerini haftalık telefon görüşmesinde ailesine aktardı. Telefon görüşmesinde uzun zamandan bu yana tek kişilik hücrede tutulduğunu belirten Gezer’in annesi Halime Gezer, görüşmeyi “Telefon açılır açılmaz durumunun iyi olmadığını söyledi. Havalandırma saatlerinin kısıtlandığını, sürekli baskı altında tutulduklarını söyledi. Mektup ve kartları gönderilmiyor, kargoları verilmiyor. Daha önce koğuşa geçmek istediğini söylemişti ama halen hücrede tutuluyormuş” şeklinde aktardı.

 

‘SU DOLU HÜCREYE KONULDU’ 

 

Kızının hak ihlalleri ve cezaevlerinde PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı devam eden açlık grevlerine destek vermek için tutulduğu hücreyi ateşe verdiğini söylediğini belirten anne Gezer, “Tecridin tüm cezaevlerinde uygulandığını söyledi. Buna karşı bugün hücresini ateşe vermiş. Hücrede ne var ne yok yanmış. Kendisinin sesi kötü geliyordu. Ama neyseki sağlık durumu iyi. Hücresini ateşe verdikten sonra boş bir hücreye koymuşlar. Hücrenin zemini tamamen su ile kaplı imiş. O şekilde orada kalmaya zorluyorlar. Bir an önce cezaevlerine ses verilmeli. Bir avukat heyetinin cezaevine gelmesi gerektiğini söyledi” dedi.

OĞLU DA TEK KİŞİLİK HÜCREDE

Anne Halime Gezer, Elazığ T2 Nolu Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde olan oğlu Haşim Gezer’in de hasta tutuklu olduğunu ve tek başına hücrede tutulduğunu kaydetti. Anne Gezer, oğlu Haşim’in tutulduğu Elazığ’da her dönem sıkıntılar olduğunu, cezaevinde darp edilmesinden dolayı daha önce kaburgalarında kırık oluşan oğlunun tedavisinin yapılması gerektiğini belirtti. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ