Mardin Roj

Mardinli tutuklu el ve ayakları bağlanıp darp edildi

Mardinli tutuklu el ve ayakları bağlanıp darp edildi
  • 30 Aralık 2021
Diyarbakır’dan Iğdır’a sevk edilen Hogir Batu’nun elleri ve ayaklarının bağlanarak darp edilip, çıplak aramaya maruz bırakıldı. 
Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nden Iğdır S Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen Nusaybin Davası’ndan tutuklu bulunan Hogir Batu, cezaevi girişinde çıplak aramaya zorlandığını, karşı çıktığı için de darp edilerek, yerlerde sürüklendiğini aktardı. Darp edildikten sonra ise hücreye konulan Batu, günlerce kendisine yemek verilmediğini aktardı.
ELLERİ VE AYAKLARI BAĞLANDI
Yaşananlar sonrası avukatlar Iğdır S Tipi Kapalı Cezaevi’ne giderek Batu ile görüşme yaptı. Batu’nun avukatlara aktardığı ihlaller şöyle;  Gardiyanlar, çıplak arama dayattı. Buna karşı çıkan Batu’nun el ve ayakları bağlandıktan sonra gardiyanlar tarafından darp edilerek, çıplak arama yapıldı. Darp sonucunda Batu’nun kafasında 3 santim çapında yara oluştu. Gardiyanlar tarafından taciz edilen Batu, hastaneden darp raporu alarak gardiyanlar hakkında suç duyurusunda bulundu.
7 GÜNDÜR AÇLIK GREVİNDE
Hak ihlallerinin son bulmamasından dolayı Batu’nun 7 gündür açlık grevinde olduğu, kendisine tuz, şeker ve vitamin desteğinin sağlanmadığı öğrenildi. Avukatların diğer tutuklularla da görüşmeler yapıp, ardından Iğdır Barosu İnsan Hakları Komisyonu ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Iğdır Temsilciliği tarafından rapor hazırlanacağı belirtildi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ