Mardin Roj

Mardinli tutuklu Duyuş: Sesimiz duyulsun

Mardinli tutuklu Duyuş: Sesimiz duyulsun
  • 20 Aralık 2021

Beşiri Kampüs Cezaevi’nde tutulan Vedat Duyuş ailesi ile yaptığı telefon görüşmesinde ‘keyfi’ uygulamalar ve fiziki saldırılara maruz kaldıklarını belirterek, kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.

 

Batman’da yeni açılan Beşiri Kampüs Cezaevi’nde tutulan, 4 kez ağırlaştırılmış hapis cezası hükümlüsü Vedat Duyuş (24), cezaevinde tutukluların maruz kaldığı hak ihlallerini Mardin’de yaşayan ailesiyle yaptığı haftalık telefon görüşmesinde aktardı. Dün ailesi ile 20 dakikalık telefon görüşmesi yapan Duyuş, tutukluların maruz kaldığı hak ihlallerinin arttığını, hak ihlallerinin fiziki saldırılara dönüştüğüne dikkati çekti. Duyuş’un kardeşi Hunaf Duyuş, yaptıkları telefon görüşmesinde kardeşinin kendilerine cezaevinde keyfi uygulamaların arttığını söyledi.

 

Cezaevinde tutukluların mektuplarının geç verildiği bilgisini veren Duyuş, “Tutuklulara gelen kargolar geç veriliyor. Yetkililer ‘keyfimiz ne zaman isterse, ne zaman uygun görürsek o zaman vereceğiz’ diyorlarmış. Tutuklular havalandırmaya çıktığında ağza alınmayacak küfürler ediliyor. Tutuklular karşılık verdikleri zaman fiziki saldırılara maruz kalıyorlar. Gece saatlerinde bazen günde 3-4 defa tutukluların koğuşlarına baskınlar oluyor” diye konuştu.

 

Duyuş, tutukluları içinde bulunduğu kötü koşulların düzelmesi için herkese görev düştüğünü belirterek, “Kardeşim tutuklulara dönük yapılan saldırıların ‘keyfi olduğunu’ söyledi. Keyfi uygulamalara karşı herkes tutukluların sesi olmalı. Bunu kabul etmek mümkün değil” dedi.

 

‘BU SALDIRILAR İŞKENCEDİR’

 

Vedat Duyuş’un 2016 yılında çalışmak için gittiği Antalya’da bir fabrikada gözaltına alındığı, devamında yapılan yargılamalarda 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çaptırıldığı bilgisini veren Duyuş, “Kardeşim 6 ay önce Mardin E Tipi Cezaevi’nden Batman’a sürgün edildi. Daha önce hiç böyle hak ihlallerinden bahsetmedi. İlk defa bu denli hak ihlallerinin yaşandığını söyledi. Bir ay önce de keyfi uygulamalardan bahsetti ancak ilk defa bu denli hak ihlali yaşadığından bahsetti. Ancak ilk kez tutuklulara fiziki saldırıların olduğundan bahsetti. Bu saldırılar işkencedir. Psikolojik işkence hep vardı şimdi fiziki işkence de başladı” şeklinde konuştu.

 

‘HERKES TUTUKLULARIN SESİNİ DUYSUN’

 

Duyuş, telefon görüşmesine dair şu bilgileri aktardı: “Kardeşim telefonda hak ihlallerini anlattığı için kendisine telefona çıkma cezası verileceğini söyledi. Bu cezanın aylar süre bileceği onun için kendisinden uzun bir süre haber alamayacağımızı belirti. Bu cezayı alacağını bilmesine rağmen bize hak ihlallerini anlatmak zorunda kaldı. Hukukçular biran önce cezaevine gidip tutuklular ile görüşmeli. Herkes tutukluların seslerini duysun.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ