Mardin Roj

Mardinli tutuklu cezaevinde yaşananları anlattı

Mardinli tutuklu cezaevinde yaşananları anlattı
  • 14 Nisan 2022
Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi’nden ailesini arayan tutuklu Şirin Keskin, hastane sevklerinde ağız içi aramasının dayatıldığını ve çok sayıda hak ihlaline maruz kaldıklarını aktardı.
Samsun Bafra T Tipi Kapalı Cezaevinde tutulan Şirin Keskin, ailesi ile yaptığı telefon görüşmesinde yaşanan hak ihlallerini aktardı. Tutukluların birbiri ile iletişimlerinin kesilmesi amacıyla her türlü uygulamanın hayata geçirildiğini belirten Keskin, gardiyanların sürekli sorun çıkardığını, tutukluları tahrik ederek, olay çıkarmaya zorladıklarını söyledi. Gardiyanların 4’erli gruplar halinde koğuşlara baskın yaptığını ve eşyalarını dağıttığını ifade eden Keskin, “Sorun çıkarmak için bahane arıyorlar. Tutukluları tahrik ediyorlar. Daha önce telefon görüşmelerini koridorda yapıyorduk. İletişimi kesmek, tutsakların birbirlerini görmesini engellemek için telefonları da koğuşların önüne getirdiler” dedi.
AĞIZ İÇİ ARAMA DAYATMASI
Tutukluların hastane sevklerinde de sorunlar yaşandığını belirten Keskin, üst araması ve ağız içi aramasının dayatıldığına dikkat çekerek, “Bu yüzden kimse hastaneye gitmek istemiyor. Tahliyesi gelen arkadaşlarımızın tahliyelerini engelliyorlar” diye konuştu. Keskin, tutukluların seslerinin duyulmasını istediklerini kaydederek, “Bu kadar baskının sebebi sessizlikten kaynaklanıyor. Bu sessizlikten güç alıyorlar. Sesimizin duyulmasını, bir heyetin cezaevini ziyaret etmesini istiyoruz” dedi.
BİN 800 KİLOMETRE GİDİP GELİYORLAR
Keskin’in babası Aziz Keskin de, tutukluların seslerinin duyulmasını istediklerini aktararak, “Çocuklarımızı bizden bin 800 kilometre uzağa götürmüşler. Aileler de gidip gelemiyor. Ailelerin gidip gelmesinde de birçok sorun çıkıyor. Ziyaretlere sürekli gidip gelemiyoruz. Cezaevlerindeki bu baskılara son verilmesini istiyoruz” diye belirtti.
Mezopotamya Ajansı’nın (MA) telefon ile ulaştığı Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi, müdürlerin şu an toplantıda olduğunu belirtti.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ