Mardin Roj

Mardinli kadınlardan iktidara: Uslanmayacağız, mücadele edeceğiz

Mardinli kadınlardan iktidara: Uslanmayacağız, mücadele edeceğiz
  • 21 Ekim 2021

Ayşe Gökkan’a 30 yıl hapis cezası verilmesine tepki gösteren Mardinli kadınlar, “Kadın özgürlükçü bir yaşamı inşa edeceğiz ve erkek egemen bu sistemi değiştireceğiz” dedi. HDP’li Pero Dündar, ise uslanmadan mücadele edeceklerini belirtti. 

Tutuklu Özgür Kadın Hareketi (TJA) Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan’a dün görülen duruşmasında 30 yıl hapis cezası verilmesi Mardin’de kadınlar tarafından protesto edildi. TJA öncülüğünde HDP Mardin İl binası önünde gerçekleştirilen açıklamaya çok sayıda kadın katıldı. “Ayşe Gökkan Onurumuzdur” yazılı pankart açılan açıklamada, kadınlar “Jin Jiyan, Azadî” sloganı attı. HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar’ın da katıldığı protesto eyleminde açıklamayı TJA Mardin Dönem Sözcüsü Eylem Amak yaptı.

‘KADIN ÖZGÜRLÜKÇÜ YAŞAMI İNŞA EDECEĞİZ’

Gökkan’ın ömrünü kadın mücadelesine adadığını kaydeden Amak, verilen cezanın kadın mücadelesi ve kazanımlarına yönelik bir darbe olduğunu ifade etti. Verilen cezanın AKP/MHP iktidarının kadınlara dönük kin, düşmanlık ve tahammülsüzlüğünün göstergesi olduğunu kaydeden Amak, Gökkan’ın mücadele hayatını anlattı. Gökkan’ın yıllarca barışı savunmuş ve haykırmış bir kadın olduğunu ifade eden Amak, “Ayşe Gökkan belediye yönetimlerinin kadınlara kapalı olduğu bir dönemde kadın belediyeciliği yerelde inşa etmiş bir devrimci kadındır” dedi. “Ayşe Gökkan’a böylesi bir nefretle 30 yıl ceza verilmesi ile İstanbul Sözleşmesinin iptal edilmesi kaynağını aynı politikadan almaktadır diyen Amak, “Bunun adı kadın düşmanlığıdır, kadınlara olan tahammülsüzlüktür” dedi. Kadınların bulundukları her alanda kadın mücadelesini büyütmeye devam edeceklerini ifade eden Amak, “Kadın özgürlükçü bir yaşamı inşa edeceğiz ve erkek egemen bu sistemi değiştireceğiz” diye konuştu.

DÜNDAR: USLANMAYACAĞIZ, MÜCADELE EDECEĞİZ

Amak’ın ardından söz alan HDP Mardin Milletvekili Dündar da, hedef alınanın Kürt kadınlarının özgürlük mücadelesi şahsında Kürt halkının mücadelesi olduğunu ifade ederek, mahkemelerin iktidarın talimatı ile çalışan özel savaş mahkemeleri olduğunu söyledi. Kadın katilleri, Kürtlerin faillerinin bugün sokaklarda gezmesine izin verildiğini ancak Gökkan şahsında Kürt kadınlarına hapis cezası verildiğini ifade eden Dündar, verilen hapis cezasını kabul etmeyeceklerini söyledi. Konya’da 7 Kürt insanının katledildiği saldırının dosyasına yansıyan faillerin görüşmelerindeki “Kürtler uslandı mı” sözlerini hatırlatan Dündar, “Eğer uslanmaktan kasıt, itaatkar olmak ise, biz uslanmayız. Biz bu faşist sisteme karşı hiçbir zaman uslanmayacağız. Bu sisteme karşı mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Açıklama alkışlar eşliğinde “Ayşe Gökkan Onurumuzdur” sloganı ile son buldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ