Mardinli kadınlardan ‘cezasızlık’ politikalarına tepki

Mardinli kadınlardan ‘cezasızlık’ politikalarına tepki
  • 23 Haziran 2022 21:02

Kadın cinayetlerindeki cezasızlık politikalarına tepki gösteren Şahmaran Kadın Platformu, artan şüpheli kadın ölümlerine dikkat çekti. 

 

Mardin Şahmaran Kadın Platformu, kadın cinayetlerinde cezasızlık politikalarıyla kentte artan şüpheli kadın ölümlerine dair açıklama yaptı. Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu (KESK) Mardin şubelerinin bulunduğu bina önünde yapılan açıklama metnini TJA Sözcüsü Eylem Amak okudu.

 

İktidarın kadın düşmanı politikalarının her geçen gün sertleştiğini belirten Amak, hukuk ve adaletten bahsedilemeyecek bir dönemden geçtiklerini söyledi. Kadınlar için hak ihlallerinin sonunun gelmediğini ifade eden Amak, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenin ve 6284 Sayılı kanunun uygulanmaması ve yasada yapılmak istenen değişikliklerin kadın düşmanı politikaların sonucu olduğunu dile getirerek, “İktidarın kadın düşmanı politikaları sonucu kadın cinayetleri artmakta, çocuk istismarı artmakta, LGBTİ bireyler yaşamın her alanında dışlanmaktadır. Bu yaşananlara rağmen yetkililer kadına dönük bir şiddet olayı  olduğunda hiçbir önlem almamakta, hatta erkek yargı ile iyi hal indirimleriyle kadın cinayetlerini meşrulaştırmaktadır” dedi.

 

Muğla’da katledilen Pınar Gültekin davasında yaşananlara dikkat çeken Amak, cezasızlık politikasının kadına dönük her türlü hak ihlalinde ortaya çıktığını dile getirdi. Yaşanan her kadın ölümünün şüpheli ölüm olduğunu kaydeden Amak, kadınların canavarca öldürülmesine rağmen erkeklerin ödüllendirildiğini söyledi. Amak, iktidarın politikalarına karşı mücadeleyi büyüteceklerini belirtti.

 

Açıklama sloganlarla sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ