Mardinli kadınlar İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkıyor

Mardinli kadınlar İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkıyor
  • 22 Nisan 2021 20:28

Mardin Şahmaran Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin açıklama yaparak, vazgeçmeyeceklerini dile getirdi. 

 

Mardin Şahmaran Kadın Platformu da, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasını protesto etti. KESK Mardin Şubeler Platformu binası önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kadın katılırken, açıklamayı platform üyesi Gülizar İpek yaptı.

 

 

Artan kadın cinayetlerine, çocuk istismarına ve kadına yönelik erkek şiddetine dikkat çeken İpek, “İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme beyanlarından sonra, 20 Mart’ta bir gece yarısı kararnamesi ile hukuksuz bir şekilde sözleşmeden çekildiği açıklandı ve iktidarın yıllardır uyguladığı baskı ve militarist politikalar sonucunda zaten artış gösteren kadına ve çocuğa yönelik şiddet, İstanbul Sözleşmesinden çekildiğinin açıklanması sonrasında da artarak devam ediyor” dedi.

Kararın şiddet faillerini cesaretlendirdiğini belirten İpek, “Kadınların ve çocukların yaşamları açısından değil sadece endişe duymak, adeta bu şiddet sarmalına mahkûm edilmeye çalışılıyoruz. Bizler artık kadınların kırıma maruz bırakıldığını düşünüyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz. İktidar ivedilikle İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararından vazgeçmeli ve sözleşmenin içerdiği önleme, koruma, kovuşturma yükümlülüklerini yerine getirmelidir” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ