Mardinli Kadınlar 8 Mart’ı kutladı

Mardinli Kadınlar 8 Mart’ı kutladı
  • 8 Mart 2020 15:36 | Son Güncellenme: 8 Mart 2020 16:49

Mardin Kızıltepe ilçesinde 8 Mart kutlamaları kapsamında bir araya gelen binlerce kadın, öncülük ettikleri mücadeleye dikkati çekerek, taleplerini sıraladı.

Mardin Kızıltepe ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütü, Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Şahmeran Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamaları kapsamında şölen düzenledi. Berçem Mahallesi’nde bulunan bir alanda düzenlenen şölenin sahnesine “Em xwe birêxistin dikin ber bi azadîyê ve dimeşin” yazılı pankart asıldı. HDP Sözcüsü Ebru Günay ve Mardin Milletvekili Pero Dündar’ın da aralarında bulunduğu binlerce kadın şölene katıldı. Kadınlar, yöresel kıyafetleriyle alanı renk cümbüşüne çevirdi.

COŞKU HİÇ EKSİLMEDİ

Doğa katliamı ve kadın cinayetlerine dikkati çeken dövizlerin yanı sıra polis şiddeti sonucu ve sokağa çıkma yasakları döneminde öldürülen kadınların isimlerinin yer aldığı dövizler taşıyan kadınlar, saatlerce halaya durdu. Coşkunun bir an olsun eksik olmadığı şölende sık sık “Jin jiyan, azadî” ve “Jin şer naxwazin – Kadınlar savaş istemiyor” sloganları yükseldi. Kadınların, ellerindeki sarı, kırmızı ve yeşil şallar ile erbaneler eşliğinde doyasıya eğlenmesi renkli görüntüler ortaya çıkardı.

BARIŞ ANNELERİNİN MÜCADELESİ SÜRECEK

Şölende konuşan Barış Anneleri Meclisi’nden Halime Kaya, yıllardır barış mücadelesi verdiklerine dikkati çekerek, savaşın önünde durmaya devam edeceklerini vurguladı. Tek bir insanın savaşlarda hayatını kaybetmesini istemediklerini vurgulayan Kaya, annelerin sesinin kesilmeyeceğini söyledi.

Ardından konuşan milletvekili Pero Dündar da en kötü zamanlarda dahi kadınların sessiz kalmadıklarını ve toplumun taleplerini yükselttiklerini kaydetti. Kadınların mücadelesiyle zafer kazanılacağını dile getiren Dündar, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kınadı. Kadınların faşizmi yeneceklerini vurgulayan Dündar, AKP-MHP ittifakının en büyük korkusunun kadınlar olduğunu söyledi.

10 YAŞINDAKİ ÇOCUĞA GÖZALTI GİRİŞİMİ

Şölen, Dengê Jinên Azad isimli müzik grubunun seslendirdiği şarkılarla devam etti. Bu sırada sahneye çıkarak, mikrofonu kapan 10 yaşındaki bir kız çocuğu “Cilê gerîla reş e” şarkısını söylemeye başladı. Bunun üzerine alana giren polisler, çocuğu gözaltına almaya kalktı. Kadınların engel olması üzerine polislerin çocuğu alması engellendi.

Etkinlik, kadınların halaylarıyla son buldu. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ