Mardinli işçiler bayramı evlerinden 1285 kilometre uzakta karşıladılar

Mardinli işçiler bayramı evlerinden 1285 kilometre uzakta karşıladılar
  • 1 Ağustos 2020 15:03 | Son Güncellenme: 1 Ağustos 2020 15:04

Mardin’den bin 285 kilometre uzaklıktaki Düzce’ye fındık toplamaya gelen işçiler, Kurban Bayramı’nı fındık tarlası sahipleriyle ve kendi aralarında bayramlaşarak geçirdiler. Anne ve babalarını geride bırakıp fındık toplamaya gelen işçiler, ailelerinin bayramlarını da telefonla kutladılar.

Fındık sezonu ile birlikte fındık işçileri de Düzce’ye gelmeye başladı. Ancak bu sene Kurban Bayramının fındık sezonuna denk gelmesi nedeniyle fındık toplamak için Mardin’den Düzce’ye gelen işçiler, bayrama gurbette girmek zorunda kaldı. Memleketlerine bin 285 kilometre uzaklıkta bulunan Düzce’nin Aybaşı köyünde çalışan işçiler, sabahın erken saatlerinde kalkarak birbirleriyle bayramlaştılar. Fındık bahçesi sahibi Ali Akaya, bayramlaştığı işçilere çikolata, şeker ve kolonya ikram etti.

Gurbette bayramlarını geçiren fındık işçileri ailelerimizden ayrı olduklarını belirterek, uzun yıllardır evlerine kilometrelerce uzaklıktaki Düzce’de fındık topladıklarını söylediler. Çalışmak için geldikleri köydeki vatandaşlarla aile olduklarını belirten işçiler, aileleri ile geçirmedikleri bayramı yeni aileleriyle geçirdiklerini dile getirdiler. İŞçiler ailelerinin bayramlarını telefonla arayarak kutladıklarını belirttiler. Küçük yaştaki işçiler ise gurbette olmalarına rağmen anne ve babalarıyla birlikte Düzce’nin Aybaşı Köyü’ne geldiklerini belirterek, anne ve babalarının yanında gurbet acısı çekmediklerini söylediler.

Bayramlaşmanın ardından fındık tarlasında temizlik yapan işçiler, fındıkların toplanmaya başlayacağı günü bekliyorlar. (İHA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ