Mardin Roj

Mardinli hasta tutuklu hastane yerine başka cezaevine sevk edildi

Mardinli hasta tutuklu hastane yerine başka cezaevine sevk edildi
  • 28 Mayıs 2021

Hasta tutuklu Hakkı Turgay, “tedavi ihtiyacı olduğu” yönünde hazırlanan 3 ayrı rapora rağmen hastane sevki yerine başka bir cezaevine sevk edildi. 

Bandırma 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Hakkı Turgay tedavi edilmiyor. Turgay’ın aldığı 3 ayrı sağlık raporuna rağmen hastaneye sevki de yapılmıyor. Batman’da 24 Aralık 2016’da “örgüt üyeliği” ve “PKK adına faaliyette bulunmak” iddiasıyla tutuklanan Turgay, geçirdiği trafik kazası sonucu diz kapağının altında oluşan iltihaplanma nedeniyle tedavi edilmeyi bekliyor.
SEVK EDİLMEDİ
Ordu E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulduğu sırada Ordu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Turgay hakkında, “tedavi edecek kapasite” olmadığı gerekçesiyle rapor hazırlandı. 24 Şubat 2020 tarihli raporda, Kemik Osteomyelit (Kemik iltihabı) tanısı konulan Turgay, İstanbul Cerrahpaşa Hastanesi’ne sevk edildi. Hastane sevki yapılmayan Turgay, fenalaşması üzerine yeniden Ordu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastanenin 11 Mart 2020 tarihli ikinci raporunda, “Kemik Osteomyeliti olan hastanın ileri tetkik ve tedavi için İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne sevki uygundur” denildi. İkinci rapora rağmen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne sevki yapılmayan Turgay, 29 Haziran 2020’de üçüncü kez Ordu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Bu kez Turgay ile ilgili geniş değerlendirme yapan hastane, “Hastanın kronik osteomyelit olması nedeniyle takip ve tedavisinin multidisipliner branşlarla yapılması gerekmektedir. Bu branşlardan olan plastik cerrahi bölümünün hastanemizde olmaması nedeniyle, hastanın takip ve tedavisinin plastik cerrahi olan bir merkezde yapılması uygundur” raporu hazırladı.
HASTANEYE DEĞİL CEZAEVİNE SEVK
Ancak her üç rapora rağmen tedavisi yapılabilecek uygun bir hastaneye sevk edilmeyen Turgay, 13 Ekim 2020’de “Kovid-19 testi yapılacağı” gerekçesiyle bir başka tutukluyla birlikte Bandırma 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi.
TEDAVİ İHTİYACI YOK!
Durumu ağırlaşan Turgay, 12 Aralık 2020’de Bandırma Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Bandırma Devlet Hastanesi, Ordu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 3 ayrı raporuna rağmen tedavisi yapılmayan Turgay ile ilgili hazırladığı raporda, “(…) Kişinin cerrahi veya tıbbi bir tedaviye ihtiyacı olmadığı, ileriki takiplerinde enfeksiyon alevlenmesi olursa mahalinde gerekli palyatif cerrahi ve tıbbi tedavilerinin yapılabileceği ve en ileri merkezde dahi bu kronik osteomyelit hastalığının kesin iyileşmesinin veya kesin tedavisinin mümkün olamayabileceği değerlendirilmiş olup, durum bildirir rapor düzenlenmiştir” ifadeleri yer aldı.
Durumu ağırlaşan Turgay’ın ailesi ve avukatları, tedavisinin yapılması için çağrıda bulundu.
BABA: BİR AN ÖNCE SEVK EDİLMELİ 
Turgay’ın babası Arif Turgay, oğlunun başından geçenleri anlatarak, hastane raporlarına rağmen yapmış oldukları tüm başvurulara rağmen sonuç alamadıklarını söyledi. Oğlunun tedavi edilmemesi nedeniyle ayağındaki iltihaplanmanın kötüye gittiğini dile getiren baba Turgay, tutukluların her türlü sağlık haklarının karşılanması gerektiğini vurguladı. Oğlunun ayağıyla ilgili yaşanabilecek olumsuzluklardan cezaevinin sorumlu olacağını ifade eden Turgay, bir an önce tedavi edilmesi gerektiğini söyledi. Baba Turgay, “Tedavisi mümkün iken, mümkün olmayan bir hale getirmesinler. Bir an önce Cerrahpaşa Tıp Fakültesine sevkinin yapılmasını bekliyoruz. Bir an önce herkesin Anayasal haklarından yararlanmasını istiyoruz” dedi.
AVUKAT: SAĞLIK HAKKI İHLALİ
Avukat Emrullah Bilik de, Turgay’a verilen hastane raporlarını göstererek, Adalet Bakanlığı’na ve cezaevi yönetimine durumu bildirdiklerini ancak sonuç alamadıklarını dile getirdi. Bunun ardından Bandırma Devlet Hastanesi’nin “Tedavisinin mümkün olmadığı” iddiasıyla “Tıbbi müdahaleye gerek olmadığı” şeklinde rapor hazırlamasına tepki gösteren Bilik, kendilerinin yaptıkları araştırma sonucunda hastalığın tedavisinin mümkün olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Cezaevi uygulamaları ve Bandırma Devlet Hastanesi’nin raporunun bu anlamda müvekkillerinin sağlık hakkının ihlali olduğunu belirten Bilik, Anayasa ve uluslararası sözleşmelerde yer alan tutuklu haklarına dikkat çekerek, bir an önce Turgay’ın tedavisinin yapılması çağrısında bulundu. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ