Mardin Roj

Mardinli çiftçi tohum hibe desteğinin dışında tutuldu

Mardinli çiftçi tohum hibe desteğinin dışında tutuldu
  • 9 Nisan 2020 14:35 | Son Güncellenme: 9 Nisan 2020 14:36

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, Mardinli çiftçilerin neden tohum hibesinin dışında tutulduğunu sordu.

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, Mardinli çiftçilerin neden tohum hibesinin dışında tutulduğunu sordu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pekdemirli’nin yanıtlaması istemi ile soru önergesi veren Çelik, Mardinli çiftçilerin çiftçilerin tohum hibe desteğinin dışında tutulduğunu söyledi.

Çelik soru önergesinde şunlara değindi:

“Salgına karşı global mücadele devam ederken ülkemizde tarım sektörü ciddi sıkıntı yaşamaktadır. Hükümetin açıkladığı ekonomik paket, dünya devletlerinin açıkladığı ekonomik paketlerin yanına bile yaklaşamıyor. Çalışanların yanı sıra tarım sektörü ciddi sorunlarla karşı karşıyadır.

Mardin’deki çiftçiler ayakta durmakta zorlanmaktadır. Tarafımıza ulaşan bilgilere göre Mardin’deki çiftçiler Tohum Hibe Desteklerinin dışında tutulmuştur.

Bakanlığınız, 21 ilde tohumun yüzde 75’ini hibe edeceği programını açıklamış ancak Mardin bu illerin dışında tutulmuştur.
Yine Mardin’deki çiftçilerin Mazot, Gübre ve Hububat Desteklerine de Dicle Elektrik A.Ş. tarafından el konulmuştur. Salgınla ilgili tedbirler de dikkate alındığında Mardin’deki çiftçi ve ailelerinin salgından korunması, temel ihtiyaçlarını karşılaması ve üretime devam etmesi mümkünsüz hale gelmiştir.”

Çelik şu soruların cevabını istedi:

1- Mardin ili neden Tohum Hibe Desteklerinin dışında tutulmuştur?

2- Mardin’deki çiftçilerin, Mazot, Gübre ve Hububat Desteklerine el konulmasıyla ilgili bir girişiminiz olacak mı?

3- Mardin’de üretim yapamaz hale gelen çiftçiler için bir destek programı açıklayacak mısınız?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ