Mardin Roj

Mardinli cemaat ‘savaş övgüsü’ ile dolu hutbeyi okuyan imamı dövdü

Mardinli cemaat ‘savaş övgüsü’ ile dolu hutbeyi okuyan imamı dövdü
  • 26 Ekim 2019

Diyanet İşleri Başkanlığınca Cuma Namazı için hazırlanan hutbede Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılarını savunan hutbenin okunduğu İstasyon Mahallesi’ndeki camide cemaat imama tepki göstererek darp etti. Cemaat camiyi terk etti.

Mardin Müftülüğüne bağlı İstasyon Camisinde Cuma Namazı’nda Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılarını savunan hutbe okundu. Cami imamı Nurullah G.nin okuduğu cuma hutbesi sırasında cami cemaati imam ile tartıştı. Yaşanan tartışma daha sonra arbedeye dönüştü. Cemaat içindeki kimi vatandaşlar hutbeye tepki gösterip camiyi terk etti.

Diyanetin gönderdiği Cuma hutbesini okuduğu gerekçesiyle darp edildiğini savunan Nurullah G. olay yerine gelen polisler aracılığı ile Mehmet Selim Ş.’den şikayetçi oldu. Mehmet Selim Ş. ise ifadesinde Nurullah G. ile araç park sorunundan dolayı tartıştığını söyledi.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

HUTBEDE SAVAŞ ÖVGÜSÜ YER ALDI

İçinde savaş övgüsü yer alan ve Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük başlattığı saldırıları, “Ordumuz barış uğruna ilerledikçe, ay yıldızlı bayrağımızın gölgesinde masumlar, kadınlar, çocuklar güven ve huzura kavuşacaktır” sözleri ile savunulan hutbede şu ifadelere yer verildi

“Mehmetçiğin cepheden cepheye koşarken vatan sevgisini daima en önde tuttuğu” vurgusunun yer aldığı hutbede, Hazreti Muhammed’in “Allah, sadece kendi yolunda cihad etmek ve kelimeitevhidi doğrulamak üzere sefere çıkan kimseyi cennete sokmaya veya çıktığı evine sevap ve ganimet ile döndürmeye kefil olmuştur.

Hutbede, “Mehmetçiğin de bu müjdeyke yürüdüğü” savunularak, şu ifadelere yer verildi:

“Mevsimlerden en çok baharı, aylardan en ziyade ağustosu severdi ama şu ekim günlerinde de yürüdü. Terörden bunalanlara barış, huzuru kaçırılanlara huzur, yüreği tutuşanlara serinlik dağıtmak üzere… ‘Barış Pınarı’ dedi yürüyüşünün adına. Yanında da arkadaşları, eşten dosttan tanışları, kardeşleri… Kimimizin evladı, kimimizin kardeşi… Bizim çocuklarımız, hepimizin ciğerpareleri…

Aziz müminler! Mehmetçik, geceleri gündüze, gündüzleri geceye sığdırmak için zamanı ve mekanı unutmuş koşuyor… Mehmetçik, teriyle ve kanıyla dünya tarihini yeniden yazıyor. Onun koruduğu sınırlarımızda, yalnızca ülkemizin değil, bütün insanlığın kaderi hercümerçten kurtuluyor.”

Gevşemeyin, üzülmeyin. Eğer iman etmişseniz üstün olan sizlersiniz. buyrulan Kur’an-ı Kerim de barış yolunda kahraman Türk ordusuna umut oldu. Allah yolunda öldürülenleri sakın ölü sanmayın. Bilakis onlar diridirler; Allah’ın lütuf ve kereminden kendilerine verdikleri ile sevinçli bir halde Rableri yanında rızıklara mazhar olmaktadırlar.

Hiç şüpheniz olmasın ki, Cenabıhakk’ın yardımıyla, hainlerin oyunları bozulacak, zalimlerin tuzakları ayaklarına, hileleri başlarına dolanacaktır. Mehmetçik siperleri tuttukça, bütün düşmanlarımızın da, onların içimize saldıkları zavallıların da hayalleri hakikatlerimize; tuzakları imanımıza çarpacak, kışkırttıkları terör selinin içinde kendileri boğulacaktır. Ordumuz barış uğruna ilerledikçe, ay yıldızlı bayrağımızın gölgesinde masumlar, kadınlar, çocuklar güven ve huzura kavuşacaktır.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ